ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Güzel Ülke İtalya

Resmi adı “İtalya Cumhuriyeti” olan İtalya, doğal ve tarihsel güzelliklerle dolu bir Akdeniz ülkesidir. Bu güzelliklerinin yanı sıra çok zengin bir mutfağı da vardır. Avrupa’da İtalya’nın lakabı “Güzel Ülke” anlamına gelen “Bel Paese”dir. Başkenti ve en büyük kenti Roma’dır. Akdeniz’in çevresine yaklaşık 500 yıl boyunca hakim olan Roma İmparatorluğu, İtalya’da kuruldu. İtalya yüzyıllar boyunca sanat, edebiyat, mimari ve bilim alanlarında Avrupa’ya öncülük etti. Bu nedenle de Batı Uygarlığı’nın merkezi olarak görüldü.

italya bayragi İtalya
İtalya’nın bayrağı eşit büyüklükte, renkli ve üç düşey şeritten oluşur. Yeşil şerit ülkenin doğal güzelliklerini, beyaz şerit Alp dağlarının karlarını ve kırmızı şerit de ülkenin özgürlüğü için dökülen kanları simgeler.

KİMLİK KARTI

italya bayragi İtalya
Yüzölçümü
301.300 kilometrekare
Nüfusu
63 milyon
Başkenti
Roma
Para Birimi
Euro (€)
Resmi Dili
İtalyanca
Ulusal Günü
2 Haziran

İtalya Nerededir?

İtalya, Akdeniz’de çizme şeklinde bir yarımadadır. Fransa, Avusturya, Slovenya ve İsviçre ile sınırı vardır. İçinde iki mikro ülke bulunur: Vatikan ve San Marino. Akdeniz’in en büyük iki adası Sardinya ve Sicilya İtalya’ya bağlıdır. Bunlardan başka 350 dolayında küçük adası daha vardır. Ülkenin ortasından geçen ve ortalama yüksekliği 1.200 metre olan Apenin dağları Alplerin bir koludur. Yaklaşık 1.100 kilometre boyunca uzanan Apeninler İtalya’yı batı-doğu olarak ikiye böler. Ülkenin ortalama rakımı 538 metredir.

italya harita yazilar3 İtalya
italya mobil harita İtalya
  • İtalya’nın yüzde 32’si ormandır.
  • İtalya’nın kıyıları 7.600 kilometredir.
monte bianco İtalya

En yüksek noktası Monte Bianco’nun (Beyaz Dağ) doruğudur: 4.808 metre

marsika boy ayisi İtalya

57 bin canlı türünün yaşadığı İtalya biyoçeşitlilik açısından Avrupa’nın en zengin ülkesidir. Avrupa’daki canlı türlerinin üçte birini barındırır.
Marsika boz ayısı İtalya’ya özgü bir türdür.

İtalya Avrupa’nın volkanik açıdan en etkin ülkesidir. Üçü aktif 30 yanardağı vardır.

MS 79’da patlayan Vezüv yanardağı yakınındaki Pompei ve Herculaneum kentlerini kül ve lavla kaplamıştı. Bu felaketin izleri 1689’a kadar saklı kaldı. Pompei gün yüzüne çıkarıldığında insanlar tümüyle korunmuş (sanki zamanın donduğu) bir Roma kenti ile karşılaşmıştı.

Vezüv’de yaşanan patlamayla ilgili daha çok bilgiye Vezüv’ün Öfkesi başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

pompeii İtalya
Pompei'den görülen Vezüv
roma İtalya
Ebedi Şehir
İtalya’nın başkenti Roma aynı zamanda Roma İmparatorluğu’nun da kurulduğu yerdir. Roma MÖ 750’de kurulmuş, yaklaşık 2.750 yıllık bir kenttir. Ona “Ebedi Şehir” denir.
venedik İtalya İtalya’nın Roma’dan başka Milan (3,2 milyon), Napoli (1,8 milyon) ve Turin (900 bin) gibi büyük kentleri vardır. Ama İtalya denince akla ilk gelen kent, karnavalıyla, kanallarıyla ve maskeleriyle ünlü Venedik'tir.
Previous slide
Next slide
italya tel kodu internet İtalya

Uluslararası telefon kodu 039’dur.

İnternet uzantısı .it’dir.

İtalya’nın simgeleri kırmızı gül, bozkurt ve beş köşeli kırmızı yıldızdır.

Dünya Kupası’nı dört kez kazanan İtalya, futbolda çok başarılıdır.

Futboldan sonra bisiklet ve kayak gelir.

gladyator İtalya

Gladyatörler, Roma İmparatorluğu’nda halkı eğlendirme amacıyla arenalarda birbirleriyle ya da vahşi hayvanlarla dövüştürülürdü. Kılıç anlamına gelen gladius sözcüğünden türetilen gladyatör sözcüğü de kılıç ustası anlamına gelir.

17 İtalya

17 İtalyanların uğursuz sayısıdır.

ronesans İtalya

Leonardo, Mikelanjelo, Donatello ve Rafael gibi dünyanın en büyük ressamlarından bazıları İtalyan’dır.

Bu isimler size de bir şey çağrıştırdı mı?

yasli adam İtalya
Ortalama ömrün 82 yıl olduğu ülkede nüfusun yüzde 16’sı çocuk, yüzde 22’si de 65 yaş ve üzerindedir.

İtalya doğal ve tarihsel güzelliklerle dolu bir ülkedir. Bunların yanında İtalyan mutfağı da çok zengin ve lezzetlidir. Ülkede yüzlerce çeşit makarna yapılır. Pizzanın doğduğu ve dondurmanın da dünyaya yayıldığı yer İtalya’dır.

Pizza 18. yüzyılın sonlarında Napoli’de ortaya çıkan bir yemektir. Günümüzde bütün dünyada en sevilen yemeklerin başında gelir.

Tiramisu da 1970’li yıllarda doğan bir İtalyan tatlısıdır.