ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

UFO Sanılan Gezegen Venüs

Venüs gökyüzünde Ay’dan sonra en parlak nesnedir. Güneş’e en yakın ikinci gezegendir. Bu nedenle de tıpkı Merkür gibi gökyüzünde Güneş’in hep yakınında bulunur. Sabahları Güneş doğmadan önce doğu ufkunda ve akşamları da Güneş battıktan sonra batı ufkunda kısa bir süre görülen Venüs, halk arasında Sabah Yıldızı ya da Akşam Yıldızı olarak bilinir.

venus sembolu UFO Sanılan Gezegen Venüs
Venüs’ün simgesi

Kimlik Kartı

Kimlik Kartı

Gezegen Tipi
Karasal
Güneş’e uzaklığı
108 milyon kilometre
Kütlesi
4,9 × 1024 kg (Dünya’nın kütlesinin yüzde 82’si)
Çapı
12.100 kilometre (Dünya’nın çapının yüzde 95’i)
Yoğunluğu
5,24 g/cm3
Yılı
225 Dünya günü
Günü
243 Dünya günü
Yüzey sıcaklığı
Ortalama 465°C
Kaçış hızı
10,4 kilometre/saniye
Eksen eğikliği
177,3°
Uydu sayısı
0
kadraj UFO Sanılan Gezegen Venüs

Venüs, adını Romalıların Aşk ve Güzellik Tanrıçası’ndan alır. Gerçekten de geceleri Venüs’ün etkileyici parlaklığı, gökyüzündeki bütün yıldızları açık ara geride bırakır. Gezegen o denli dikkat çekicidir ve o kadar göze çarpar ki sık sık UFO zannedilir.

Venüs dikkat çekici parlaklığını atmosferindeki kalın bulut tabakasına borçludur; çünkü bulutların albedosu, yani ışığı yansıtma gücü yüksektir. Venüs’ün bulutları Güneş’ten gelen ışınların yüzde 80’ini yansıtır. Güçlü bir teleskopla, hatta dünyanın en güçlü teleskopuyla bile bakıldığında Venüs yalnızca parlak bir daire şeklinde görülür. Optik teleskoplarla gezegenin yüzeyine ilişkin hiçbir ipucu elde edilemez; çünkü atmosferindeki kalın bulut tabakası buna izin vermez.
bulut katmani UFO Sanılan Gezegen Venüs
venüs

Venüs’ün çapı Dünya’nın çapından yalnızca yüzde 5 daha küçük olduğu için genellikle Dünya’nın ikizi olarak düşünülür.

Küçük bir teleskopla bile gözlendiğinde, Venüs’ün de Merkür ve Ay gibi zamanla görüntüsünün değiştiği, yani evreleri olduğu anlaşılır.

venus evreler UFO Sanılan Gezegen Venüs
galileo UFO Sanılan Gezegen Venüs

Venüs’ün evrelerini ilk gören kişi Galileo Galilei’dir.
Galilei, Ekim 1610’da, yaptığı bu gözlemle Venüs’ün aslında Dünya’nın çevresinde değil, Güneş’in çevresinde döndüğü sonucunu çıkardı.

galileo cizim UFO Sanılan Gezegen Venüs
Görsel Kaynağı: NASA

Venüs, en yakın olduğu zaman Dünya’ya uzaklığı 41 milyon 400 bin kilometredir.

dunya eksen egikligi UFO Sanılan Gezegen Venüs
Dünya’nın eksen eğikliği 23,5°
venüs
Venüs’ün eksen eğikliği 177°

Venüs’ün ekseni Dünyanın yörünge düzlemine (Ekliptik’e) hemen hemen diktir. Aynı zamanda gezegenin elips şeklindeki yörüngesi, neredeyse tam bir çemberdir. Gezegen, Güneş’e hep aynı uzaklıktadır. Venüs yörüngesinde ilerlerken hiçbir zaman herhangi bir yarımküresi ya da kutbu belirgin bir biçimde Güneş’e dönük olmaz. Dolayısıyla Venüs’te mevsimler yoktur.

Güneş Sistemi’ndeki gezegenler Güneş’in çevresinde aynı düzlemde dönmez. Ekliptik temel alındığında (0°) Merkür ve Venüs’ün dönüş düzlemleri çok az açılıdır.
Venüs de tıpkı Merkür, Dünya ve Mars gibi karasal bir gezegendir. Yani ayağınızı basabileceğiniz bir yüzeyi vardır. Dağları, düzlükleri, vadileri ve yanardağları Dünya’dakilere benzer. Tümüyle kuru bir gezegendir. Binlerce yanardağ bulunur. Ayrıca Dünya’da görülmeyen birtakım değişik yüzey şekilleri de vardır.

Güneş Sistemi’nin En Sıcak Gezegeni

Venüs, adını Roma Aşk ve Güzellik Tanrıçası’ndan almış olabilir ama gezegenin yüzeyi ve atmosteri çok sıcaktır. Venüs, Güneş’e Merkür’den yaklaşık iki kat daha uzaktır ve Merkür’ün aldığı güneş ışınlarının ancak dörtte birini alır. Bu durumda Venüs’ün aslında soğuk bir gezegen olması beklenir. Ne var ki Venüs, Güneş Sistemi’nin en sıcak gezegenidir. Kalın bulut tabakasının üstündeki sıcaklık -25 derece kadarken gezegenin yüzey sıcaklığı 460 dereceyi geçer. Bunun nedeni de sera etkisinin yol açtığı küresel ısınmadır. Venüs’ün atmosferine ulaşan güneş ışınlarının yüzde 80’i geri yansır. Bulutlardaki karbondioksit ve su buharı geri kalan güneş ışığının geçişine izin verir; ama yüzeydeki sıcak toprak ve kayalardan yayılan kızılötesi ışınların uzaya kaçmasına izin vermez. Yoğun atmosferindeki karbondioksit bu ısıyı tutar. Şiddetli sera etkisi Venüs’ün sürekli sıcak kalmasına yol açar.

en sicak gezegen UFO Sanılan Gezegen Venüs
pie chart UFO Sanılan Gezegen Venüs

%96,5 KARBONDİOKSİT

%3,5 AZOT

Venüs’te yüzeydeki atmosfer basıncı Dünya’dakinin 92 katıdır. Yani Dünya’da denizin 920 metre derinliğindeki basınca eşdeğerdir.

Sovyetler Birliği’nin Venera 13 adlı uzay aracı, 1 Mart 1982’de Venüs’e inip, gezegenin olağanüstü basınç ve sıcaklığına ancak iki saat dayanabildi. Burada Venüs’ün yüzeyi ve Venera 13’ün tabanı görülüyor.

venera 13 foto nasa UFO Sanılan Gezegen Venüs
Görsel Kaynağı: NASA
venera pul wiki UFO Sanılan Gezegen Venüs

Görsel Kaynağı: Wikipedia

Güneş Sistemi'nin diğer gezegenlerine aşağıdan tıklayarak ulaşabilirsiniz.