ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Jules Verne’in Renkli Dünyası

j v 2023 Jules Verne'nin Renkli DünyasıSalgının sonu göründü gibi… Ama yine de okulumuza ve arkadaşlarımıza kavuşmamıza biraz daha zaman var. Evde oynanan oyunlar, tablet, bilgisayar… hepsi bir yere kadar. Bizi alıp götürecek, hortum gibi içine çekecek kitaplar olsa keşke… E, aslında var zaten! Hem de yüz elli yıldır! Jules Verne (Jul Vern diye okunur), anlattığı serüven dolu öyküler, zamana meydan okuyan capcanlı kahramanlarıyla bizi renkli dünyasına çağırıyor. Üstelik yaşamı da en az yazdıkları kadar renkli ve şaşırtıcı!

Jules Verne’in Sıradışı Yaşamı

1828’de Fransa’da, Atlas Okyanusu’na dökülen Loire ırmağı kıyısındaki Nantes’da dünyaya gelen Jules Verne, çocukluğunu limana girip çıkan gemilere bakıp düş kurarak geçirdi. Daha 12 yaşındayken bir gemiye atlayıp evden kaçmaya hazırlanırken yakayı ele veren küçük Jules, hayaller ve yolculuklarla dolu bir yaşam süreceğinin ilk işaretlerini veriyordu. Büyüdüğünde hukuk öğrenimi için Paris’e gitse de asıl tutkusu yazmaktı. Daha 10’lu yaşlarındayken kısa öyküler ve şiirler yazıyordu bile…
Jules Verne
Görsel kaynağı: Wikipedia
Jules Verne
Jules Verne ve eşi.
Görsel kaynağı: Wikipedia
Ünlü bir avukat olan babası oğlunun da aynı mesleği yapmasını umarken Jules’ün aklı fikri edebiyattaydı. Bu duruma canı sıkılan babası ona verdiği maddi desteği kesince Jules de yazarlıktan para kazanmaya karar verdi. 1850’li yıllarda ilk yazıları yayımlanmaya başladı. Bu sırada bazı ünlü gezginlerle tanışmaya ve daha önemlisi ilk kez Fransa dışına yolculuklara çıkmaya da başladı. Önce İngiltere’ye, ardından İskandinavya’ya gitti. Hem kendi gezilerinin hem de başka gezginlerle yaptığı sohbetlerin ona verdiği esinin meyveleri, pek yakında kitaplarında kendisini göstermeye başlayacaktı.
Jules Verne bir yandan da bilim ve teknolojideki gelişmeleri yakından izliyor, gökbilim, yerbilim, coğrafya ve fizik gibi alanlardaki yayınları çıkar çıkmaz okuyordu. O yıllarda bir sıcak hava balonu yapmaya çalışan Felix Nadar ile tanıştı. Ondan aldığı teknik bilgilerle kendi düş gücünü harmanlayarak yazdığı Balonla Beş Hafta adlı romanı 1863’te yayınlanınca büyük bir ilgi gördü. Artık Jules Verne’in önü açılmıştı. Sırada bilim, keşif ve yolculuk dolu birçok yeni kitap vardı: Dünya’nın Merkezine Yolculuk, Ay’a Yolculuk, Denizler Altında Yirmi Bin Fersah, Seksen Günde Dünya Turu ve daha niceleri…
balon Jules Verne'nin Renkli Dünyası
Jules Verne yaşamının sonraki yıllarında Amerika’ya, Avrupa’daki başka ülkelere ve Afrika’ya da gitti. Gidip gördüğü kentler, içinden geçtiği doğal yaşam, aştığı denizler, kitaplarına esin kaynağı olmayı sürdürdü. İlerleyen yaşlarında, yaşamını sürdürdüğü Amiens’deki belediye meclisine girdi, hatta Belediye Sirki’ni de 1889’da o kurdu. Jules Verne, 24 Mart 1905’te, 77 yaşında, aynı kentte hayata gözlerini yumdu. Şimdi Amiens’te Jules Verne’i ve yapıtlarını yaşatan bir müze de var.
j verne 05 Jules Verne'nin Renkli Dünyası
Jules Verne’in adını taşıyan Amiens’deki sirk.
Görsel kaynağı: Kiev.Victor / Shutterstock.com
j verne 04 Jules Verne'nin Renkli Dünyası
Jules Verne’in Fransa’daki mezarında yazarın bu ilginç heykeli yer alır.
Görsel kaynağı: Wikipedia

Serüven Dolu Romanlar

Jules Verne başka hangi ülkelere gitti? Acaba Türkiye’ye de gelmiş miydi? Peki, nerelerde yaşadı? Gördüğü yerler, tanıştığı insanlar, yaşadığı dönemdeki buluşlar onun yapıtlarına nasıl sızdı? Onun öngördüğü şeylerden hangileri günümüzde gerçekleşti? Bu sorulara yanıt bulmak için en iyi yol, Jules Verne’in kitaplarını okumak… Üstelik her kitabı birbirinden sürükleyici serüvenlerle dolu! Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından da yayınlanan bu kitapları bir an önce okumak için buraya bir göz atmanızda yarar var.

Geleceği Gören Kitaplar!

Jules Verne’in ilk kez 1800’lü yıllarda yayımlanan ve hemen başka dillere de çevrilen birçok kitabı, adeta geleceği gören birer sihirli küreydi! Sıcak hava balonu, roket, denizaltı, helikopter, elektrik motoru ve daha birçok şey henüz icat edilmemişken ya da yeni ortaya çıkmışken Jules Verne’in kitaplarında yer bulmuştu. 19. yüzyılda hızla ilerleyen bilim ve teknoloji herkes gibi Jules Verne’i de etkiliyordu. Kendine özgü yazım tarzıyla öncü bir bilimkurgu yazarı olan Verne’in yapıtlarına bu yeni buluşlar ve kendi öngördükleri doğal olarak sızıyordu.
jules verne 05 2 Jules Verne'nin Renkli Dünyası
jules denizalti 3 Jules Verne'nin Renkli Dünyası
Fransız fotoğrafçı ve yazar Felix Nadar’ın geliştirdiği sıcak hava balonu Balonla Beş Hafta’da, İngiliz mucit Robert Fulton tarafından geliştirilen denizaltı da Denizler Altında Yirmi Bin Fersah’ta (Nautilus adıyla) karşımıza çıkar. Ancak 1969’da gerçeğe dönüşen Ay’a ulaşma hayali de Ay’a Yolculuk ve Ay’ın Çevresinde romanlarında 1860’lı yıllarda okurlarıyla buluşur. Ne ilginçtir ki adını 20. Yüzyılda Paris koyduğu ve kentin geleceğine yer verdiği kitabı, ilk yazıldığı dönemde çok karamsar bulunup yayınlanmayınca bir sandıkta yıllarca beklemiş ve 1994’te yayımlandığında Jules Verne’in birçok öngörüsünün yine şaşırtıcı bir şekilde gerçekleştiği ortaya çıkmıştır.