ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Size bir kolay bir de zor sorumuz var. Kolay olanla başlayalım: Bir küpün kaç köşesi vardır? Evet, bildiniz; sekiz! Şimdi de zor soru: Peki, kübizmin köşe taşı eserinin ressamı kimdir? Bu sorunun yanıtını bilmeyenler 20. yüzyılın en ünlü ressamını tanımaya, bilenler de onun bilinmeyen yönlerini keşfetmeye hazır olsun. Karşınızda bilinen ve pek bilinmeyen “köşeleriyle” Pablo Picasso!

Bir Bakışta Picasso

Pablo Picasso, İspanya’nın Endülüs bölgesinde, bir zamanlar Emevilerin de hüküm sürdüğü kentlerden Malaga’da 1881’de dünyaya geldi. İlk resim eğitimini ve sanata olan ilgisini resim öğretmeni olan babasından aldı. On yaşındayken babasından resim eğitimi almaya başlayan Picasso’nun yeteneği hemen anlaşıldı. İlk sergisini 13 yaşında açtı. Yirmili yaşlarına geldiğinde ünlenmeye başladı ve ardından sanat yaşamının büyük bölümünü geçireceği Fransa’ya taşındı. Yaptığı resimlerdeki üslubu yıllar içinde sürekli değişti: Mavi Dönem, Pembe Dönem, Afrika Dönemi ve ardından Kübizm geldi… Ressam arkadaşı Georges Braque ile birlikte bu çağdaş sanat üslubunun kurucusu oldu. Ardından sanatında neoklasik ve gerçeküstücü dönemler geldi. 1973’teki ölümüne dek sürekli üretti, üretti, üretti…
picasso
Görsel Kaynağı: Wikipedia
Pablo Picasso, ressamın gerçek adının kısaltılmış halidir. Aslında gerçek adı Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno Crispín Crispiniano María Remedios de la Santísima Trinidad Ruiz Picasso‘dur.

Kübizm Nedir?

Kübizm, nesneleri olduğu gibi betimlemek yerine, onları bilinçli olarak bozan, geometrik biçimlere bölüp öyle yansıtan bir sanat akımıdır. Bunu bir elmayı ya da bir insan yüzünü köşeli, küp veya başka şekillerden oluşan bir bütün olarak göstermek gibi düşünebilirsiniz. Picasso’nun öncüsü sayıldığı bu akım, yalnızca resimle sınırlı kalmayarak heykel, mimarlık gibi alanlara da yayıldı.
picasso
Picasso’nun kübist üslubunu taklit eden bir Picasso portresi

Çocuk gibi resim yapabilmek…

“Rafael gibi resimler yapabilir hale gelmem dört yılımı aldı; bir çocuk gibi resim yapmayı öğrenmekse bütün ömrümü…” Çoğumuz için ne kadar rahatlatıcı bir cümle, değil mi? Özellikle de resim yapmayı seven ama iyi resim yapamadığını düşünenlerimiz için… Çocukların yaratıcı yönüne vurgu yapan bu sözüyle Picasso hem sırrını açıklıyor hem de yaşamın ilk yıllarındaki sınırsız hayal dünyasının gücünü anımsatıyor!

cocuk picasso Kübizmin Köşe Taşı Picasso
Buradaki fotoğrafta sekiz yaşındaki Pablo, kız kardeşi Lola’yla birlikte görülüyor.
Görsel Kaynağı: Wikipedia

Sanat dalı mucidi sanatçı

Picasso yalnızca bir ressam değil, çok yönlü bir sanatçıydı. Heykeltıraş, seramikçi, sahne tasarımcısı, ozan, oyun yazarı ve hatta bir sanat mucidiydi! O yalnızca kübizm akımını değil, başka bazı sanat dallarını da ortaya attı ve geliştirdi! Örneğin “asamblaj”ın yani doğal ya da hazır malzemelerin parçalarından oluşturulan sanat yapıtlarının ilk örneklerini o verdi. Dahası “kolaj” tekniğinin yani fotoğraf, gazete kâğıdı, kumaş ve benzeri nesnelerin düz bir yüzey üzerine yapıştırılmasıyla oluşturulan resimlerin öncülerinden biri de Picasso’ydu.
picasso chicago heykel Kübizmin Köşe Taşı Picasso
ABD’de Chicago kentindeki bir Picasso heykeli
Görsel Kaynağı: Wikipedia

Üretken ve rekortmen bir sanatçı!

picasso 60lar Kübizmin Köşe Taşı PicassoPicasso aynı zamanda Guiness Rekorlar Kitabı’na göre gelmiş geçmiş en üretken sanatçıdır. 91 yıllık ömrünün yaklaşık 80 yılı boyunca sanatla uğraşan Picasso, 13 bin 500 resim ve tasarım, 100 bin dolayında baskı ve oymabaskı (gravür), 34 bin kitap illüstrasyonu, 300 kadar da heykel ve seramik üretti. Öldüğünde evinde, 1885’i resim olmak üzere -henüz satılmamış- 45 bin yapıtının bulunduğu biliniyor.

Alttaki resimlerin üzerlerine tıklayarak daha büyük görebilirsiniz.

Picasso balığı ve böceği

Son olarak Picasso’nun yaratıcı üslubuyla yarışan desenleri olan bir balık ve bir böcek türüne, “Picasso balığı” ve “Picasso böceği” adlarının verildiğini ekleyelim. Bu balığın ve böceğin fotoğraflarına baktığınızda bu adın verilmesinin haklı nedenini hemen anlayacaksınız!