ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Büyük Kızıl Ada Madagaskar

Madagaskar dünyanın dördüncü büyük adasıdır. Demir oksit (yani pas) açısından zengin toprağının kırmızıya çalan rengi nedeniyle Madagaskar’a “Büyük Kızıl Ada” denir. Burası yeryüzünde insanların en son yerleştiği büyük bölgelerden biridir. Madagaskar’a insanların ilk kez geldiği tarih MÖ 2000’li yıllar iken insan yerleşimlerinin başladığı tarih ise MS 360’lı yıllardır. İlk olarak Endonezya’dan yerleşimcilerin geldiği Madagaskar’a daha sonra Arabistan ve Afrika’dan insanlar yerleşti. Adada konuşulan Malagasi dilinde buraya Madagasikara ya da kısaca Mada denir. Ülkenin resmi adı Madagaskar Cumhuriyeti’dir.
madagaskar
Madagaskar bayrağı iki yatay şerit ve onların solunda bir düşey şeritten oluşur. 1958’de kabul edilen bayraktaki yatay şeritlerden üstte olanı kırmızı, alttaki de yeşildir. Kırmızı renkli şerit egemenliği, yeşil şerit umudu ve beyaz şerit de saflığı simgeler.

KİMLİK KARTI

madagaskar
Yüzölçümü
587.000 kilometre kare
Nüfusu
28 milyon
Başkenti
Antananarivo
Para Birimi
Ariar
Resmi Dilleri
Malagasi ve Fransızca

Madagaskar Nerededir?

Madagaskar, Afrika’nın doğusunda, Mozambik ve Tanzanya kıyılarının yaklaşık 400 kilometre açığında yer alır. Ada ülkesi olan Madagaskar, Hint Okyanusu’nda bulunur ve Afrika’ya bağlıdır.Dünyanın 4. büyük adası (ilk üçü Grönland, Yeni Gine ve Borneo’dur) ve 2. büyük ada ülkesidir, birincisi Endonezya’dır. Çevresinde de yüzlerce küçük ada bulunur. Ortalama rakım 615 metredir.
madagaskar
madagascar mobil yerkure Madagaskar
  • Kıyılarının uzunluğu 4.800 kilometredir.
  • En yüksek noktası Maromokotro Dağı’dır: 2.876 metre.
  • Ülkenin yalnızca yüzde 20’si ormandır.
madagascar Tsingy de Bemahara mobil Madagaskar

Madagaskar’da yalnızca canlılar değil coğrafya da çok özgün ve sıradışıdır. Örneğin Taş Orman da denen Tsingy de Bemahara bir UNESCO Dünya Mirası Sahası’dır.

Kambur balinalar her yıl hazirandan eylüle kadar Madagaskar’ın kuzeydoğu kıyılarına göç eder. Burada çiftleşir ve yavrularını doğururlar. Turistler küçük gruplar halinde bindikleri teknelerden yüzlerce balinayı izleme fırsatı bulur.
madagaskar

Madagaskar’ın yalıtılmış coğrafi konumundan dolayı buradaki bitkilerin ve hayvanların yüzde 80 ile 90 arasındaki bölümü ülkeye özgü yani endemiktir. Dünyanın başka yerinde bulunmaz.

endemik Madagaskar
madagascar antananarivo Madagaskar

Başkent Antananarivo
Ülkenin başkenti Antananarivo, 1610’da adanın ortasına yakın kurulan bir kenttir. Kısaca “Tana” olarak da bilinir. Günümüzde yaklaşık 3,6 milyon insan yaşar.

madagascar tel alan adi Madagaskar
Uluslararası telefon kodu +261’dir. İnternet uzantısı .mg’dir.
baobab Madagaskar

Madagaskar denince ilk akla gelen şey genellikle baobap ağacıdır. Baobab boyu 25-30 metreyi bulabilen, endemik bir ağaçtır ve maalesef soyu tehlike altındadır.

baobab bulvari Madagaskar
Adanın batısındaki Baobap Bulvarı olarak adlandırılan bölge her Madagaskar belgeselinde ya da dergi yazısında mutlaka yer alır. Buradaki ağaçlardan bazıları 800 yaşındadır. Bu ilginç ağaç çok su içerdiğinden Madagaskar’da şişe ağacı olarak da bilinir.
etnik gruplar Madagaskar
Ülkede 18 etnik grup vardır.
madagascar yaslilar Madagaskar
Madagaskar’da ortalama ömür 68 yıldır.
madagascar futbol Madagaskar
Madagaskar’da en popüler spor futboldur. Futboldan sonra yerel bir spor dalı olan moraigni gelir. Bu bir tür dövüş sporudur.
lemurlar Madagaskar

Dünyada 103 tür lemur vardır. Hepsi de Madagaskar’da yaşar. Lemur, Madagaskar’ın birçok endemik hayvanlarından biridir.

sifaka Madagaskar
Madagaskar’a özgü sıradışı bir maymun da sifakadır. Bunlar yerde dans edermişcesine zıplayarak ilerler.
vanilya Madagaskar
Dünya vanilya üretiminin üçte ikisi Madagaskar’da yapılır. Vanilya, Madagaskar’a özgü bir bitki değildir. 19. yüzyılın başında adaya getirilen vanilya, Meksika kökenli bir bitkidir.
ravenalla Madagaskar
Ravenalla palmiyesi ülkenin ulusal ağacıdır. Madagaskar havayollarının logosunda ve bozuk paraların üzerinde yer alır.