ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Mart Ayı Kitaplığım - 2023

Mart Ayı Kitaplığım - 2023

Hadi Keşfedelim!

Ormanlar

Yazan: Claire Philip
Resimleyen: Jean Claude Lawrence
48 sayfa

Hadi Keşfedelim serisinin Ormanlar kitabı da tıpkı serinin öteki kitapları gibi bilgi dolu, aydınlatıcı bir kitap. Kitapta orman hayvanlarına ilişkin hemen her şey anlatılıyor. Kitapta ele alınan konulardan bazıları şunlar:
*Ilıman, Geniş Yapraklı ve Karma Ormanlar
*Her Dem Yeşil Ormanlar
*Orman Zemini
*Ağaçların Taç Katmanı
*Hayvan İzleri
*Yemişler ve Orman Meyveleri
*Ormanda Gece
Ormanlar kitabını okurken insan her hayvanın kendi özgün habitatına nasıl da uyum sağladığını fark ediyor; ormanda hayvanların nasıl yiyecek bulduğunu ya da avlandığını öğreniyor. Ayrıca değişen iklimlerin hayvanların yaşamını nasıl etkilediğini de görüyor.

Çok güzel ve canlı resimlerle dolu bu kitabı okurken, pofuduk orman faresinden görkemli geyiklere kadar çok çeşitli ve değişik birçok orman hayvanını inceleme şansı bulacaksınız. Bilgi dolu bu kitabı elinizden düşüremeyecek, onu çok seveceksiniz.

Elif ve Kayıp Köpek

Yazan: Julia Boehme
Resimleyen: Herdis Albrecht
96 sayfa

Dicle’nin en sevdiği hayvan köpekti. Bir gün okula çok mutlu bir şekilde geldi. Çünkü, dün anne babası ona yavru bir köpek armağan etmişti. Dicle artık neredeyse bütün zamanını onunla geçiriyordu. Bu durum Dicle’nin yakın arkadaşları Ekin ile Elif’i biraz üzmeye başladı. Ama bir yandan da Dicle’ye imreniyorlardı.

Aslında Elif de hep bir köpeği olmasını istemişti. Kardeşi Cemil de öyle. Ne ki anne babaları onlarla aynı fikirde değildi. Elif’in bir köpeğin sorumluluğunu alıp alamayacağından emin olamıyorlardı. Elif anne babasının fikrini değiştirmek için çalışmaya başladı. Sonunda annesi Elif’in köpek edinmeden önce bir süre köpek gezdiriciliği yapmasını önerdi. İlk başta bu yeni fikirden pek de hoşlanmayan Elif zamanla ikna oldu.

Böylece Elif’in köpek gezdiriciliği serüveni başladı. Bakalım bu serüvenin sonunda Elif hâlâ köpek edinmek isteyecek mi? Acaba anne babası onun köpeği olmasına izin verecek mi?

Lili Rüzgargülü

Yazan: Tanya Stewner
Resimleyen: Florentine Prechtel
80 sayfa

Lili hayvanlarla konuşabiliyordu. Kardeşi Yağız ile en yakın arkadaşı Sonay da bunu biliyordu. Lili ile Yağız’ın Çizgili Hanım adında bir kedisi ile Boncuk adında bir köpeği vardı. Bu ikisi birbirinden çok farklıydılar. Ama hepsi birlikte çok iyi geçiniyorlardı.

Bir gün arkadaşları Sonay barınaktan bir kobay edindi. Bu nedenle çok mutluydu ama biraz da kaygılıydı. Çünkü kobayı Mambo çok durgundu. Sanki üzgün gibiydi. Lili, Yağız, Çizgili Hanım ve Boncuk Sonaylara gidip Mambo ile tanıştılar. Onun neden üzgün olduğunu anlamaya çalıştılar. Mambo çok konuşkan olmadığından bu işin o kadar da kolay olmayacağı anlaşıldı. Sorunu çözmede kararlı ekibimiz, işe barınağı arayarak başladı.

Çok güzel resimlerle süslü bu kitap, hayvanların ne kadar farklı ve komik düşünebildiğini, olaylara farklı açılardan yaklaştıklarını gösteriyor. İçinizi ısıtacak ve sizi bol bol da güldürecek bu kitabı çok sevecek, hemen serinin ikinci kitabını da okumak isteyeceksiniz.