ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Mayıs Ayı Kitaplığım 2020

Mayıs Ayı Kitaplığım - 2020

Korkunç ve Korkusuz

Tuhaf Olma Sanatı

Yazan: Robin Etherington
Resimleyen: Jan Bielecki
288 sayfa

Arkadaşlarının biraz tuhaf bir çocuk olduğunu düşündüğü Whippet ile onun en yakın arkadaşı Simon haftasonunu eğlenerek geçirmek için okulun düzenlediği orman kampına gitmeye karar vermişti. Dünyada en çok sayıda kuş türünün bulunduğu ormandı bu; hem de hayaletli olduğu söyleniyordu. Çocuklar heyecansız (!) bir otobüs yolculuğu yaparak ormana gittiler. Aslında başlarına gelecekleri bilseler, kuşkusuz evde çizgi roman okuyup vakit öldürmeyi yeğlerlerdi. Ama nereden bileceklerdi tekinsiz bir ormanda korkunç bir serüven yaşayacaklarını…

Peki, siz acaba bu korkunç serüven için yeterince korkusuz musunuz? Çünkü pek şirin gözüken bu kitapta öfkeli, dev bir mitolojik kuş, büyük bir patlama ve de sıra dışı yetenekleri olan bir çocuk var…

Sakar Kahraman

Uzun Kol

Yazan: Sam Nixon
Resimleyen: Mark Rhodes
144 sayfa

Bu bir kuş mu? Hayır. Uçak mı? Hayır. Yoksa Zibidikus Gezegeni’nden gelen bir uzaylı mı? HAYIR! BU, UZUN KOL!

Kahramanımız Ricky Mitre bir tuvalet temizliği kazasından sonra yalnızca birkaç kişinin bildiği gizli bir güce kavuşmuştu. Ne var ki bu durum hafif (!) bir gaz sorunu yaşayan öğretmeni Bay Pinkerton’la başının sık sık derde girmesini önleyemiyordu. Ancak şansa bakın ki okula yeni bir öğretmen gelmişti. Bir süre okul müdiresi Bayan Wilson’ın yerine bakacak ve tek kuralı “Herkes eğlensin!” olan yeni bir öğretmen: Bayan Schofield. Tabii oğlu Spencer da onunla gelmişti. Bu yeni durumun gerçekten de iyi olup olmadığı kısa sürede ortaya çıkacaktı.
Son zamanlarda çevredeki hayvanlar birer birer kaybolmaktaydı. Kimse farkında değildi ama dünya tehdit altındaydı. Kahramanımız Ricky bu durumu anlayacaktı. Ama süper yeteneği olmasına karşın, bu tehdidi ortadan kaldırıp kaldıramayacağından pek emin değildi.

Çok güzel resimlerle dolu bu sürükleyici kitabı çok sevecek, elinizden bırakmak istemeyeceksiniz.

Huckleberry Finn’in Maceraları

huckleberry finnin maceralari kapak Mayıs Ayı Kitaplığım - 2020

Yazan: Mark Twain
104 sayfa

Ne dersiniz, hangisi daha yaramaz? Huckleberry Finn mi, yoksa Tom Sawyer mı? Huck bir fıçıda yaşar, ne bulursa onu yer ve genellikle tek amacı vardır: hayatta kalmak. Oysa Tom, teyzesi ve kardeşiyle birlikte güzel bir evde yaşar, okula gider ve hep serüven peşinde koşmak ister.

Biliyorsunuz bu iki sıkı arkadaş, Tom Sawyer adlı kitabın sonunda büyük bir hazine bulup zengin olmuştu. (Yoksa o kitabı okumadınız mı?) Herkes gibi onlar da artık her şeyin farklı olacağını sanıyordu. Peki, öyle mi oldu? Ne yazık ki, hiç de öyle olmadı. Tom okulu ile evi arasında geçen sıkıcı yaşamına devam etti. Huck da… Hımm, aslında onun yaşamının biraz renkli ve heyecanlı geçmeye başladığını kabul edebiliriz. Çünkü Huck, parasına el koymak isteyen babası tarafından kaçırıldı.

İşte, sizin de bundan sonra olanları yani bu kitabı okumanız lazım. Ancak ondan sonra kimin daha yaramaz olduğuna karar verebilirsiniz. Huckleberry Finn mi, yoksa Tom Sawyer mı?

Her satırı heyecan dolu, inanılmaz bir serüven…
Bir çırpıda okuyacak, hiç bitmesin isteyeceksiniz.