ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Mitolojik Karakterler

mitolojik karakterler

Burada gördüğünüz canlıların bir bölümünü, belki de hepsini tanıyorsunuzdur: ejderha, uçan at, anka kuşu, tekboynuz, denizkızı ve kraken. Onları masallarda, romanlarda ya da filmlerde görmüşsünüzdür. Ne var ki bu canlıların hiçbiri de gerçek değildir. Onlar insanların hayal dünyasında ortaya çıkmışlardır. Hepsinin bir öyküsü vardır. Bu öyküler binlerce yıl boyunca kulaktan kulağa anlatılan her anlatış sırasında da biraz değişen ve gelişen öykülerdir.

Kanatlı At

kanatlar icon Mitolojik Karakterler

Antik Yunan mitolojisinden gelen bir canlıdır. Beyaz renklidir. Sürücüsü Belerofon ile birçok serüven yaşar. Zeus’a sadık bir attır. Efsaneye göre Zeus, bu sadakatinin karşılığında onu gökyüzünde bir takımyıldızına dönüştürür.

mitolojik karakterler
mitolojik karakterler

Kraken

kraken icon Mitolojik KarakterlerDev bir ahtapota benzeyen kraken, İskandinav halk öykülerinde ortaya çıkan bir canlıdır. O kadar büyüktür ki koca gemileri sarıp denizin içine çeker ve batırır. İnanışa göre Norveç ile Grönland kıyılarında yaşar. Çok güçlü ve saldırgandır. Yüzyıllar boyunca kuzey denizlerinde sefere çıkan gemicilerin korkulu rüyası olmuştur.

mobil kraken Mitolojik Karakterler

Ejderha

ejderha icon2 Mitolojik KarakterlerEjderhalar batıdan uzak doğuya kadar, neredeyse her yerde bilinen hayali canlılardır. Çok etkileyicidirler. Büyüktürler, uçarlar hatta bazıları ağzından ateş püskürtür. Çok vahşi ve korumacıdırlar. Bazı toplumlarda çok bilgili ve bilge kabul edilirler.

mitolojik karakterler
mitolojik karakterler

Tekboynuz

sihir icon Mitolojik Karakterler

Antik Yunan mitolojisinden günümüze kadar gelen bir canlıdır. Başı pembemsi ve gözleri mavi olan beyaz bir attır. Burnunun üstünden çıkan bir boynuz vardır. Bu boynuzun da büyülü bir iyileştirme gücü vardır. Yakalanması olanaksızdır. Ama büyülü varlığına inanıp onu yakalamaya çalışan çok kişi olduğu söylenir.

mobil unicorn Mitolojik Karakterler

Deniz Kızı

denizkizi icon Mitolojik Karakterler

Deniz kızları, bedenlerinin üst bölümü insan, alt bölümü ise balık olan efsanevi canlılardır. Büyülü bir sesleri vardır. Şarkı söylemeye başlayınca civardaki gemilerin denizcileri büyülenir ve onlara doğru gider. Hans Christian Andersen’in Küçük Deniz Kızı masalı çok güzel ve çok ünlüdür.

mobil denizkizi Mitolojik Karakterler

Anka Kuşu

ates icon Mitolojik Karakterler

Zümrüdüanka kuşu ya da simurg olarak da bilinir. Kökeninin Antik Yunan ve Antik Mısır kültürlerinde olduğu düşünülüyor. Bu büyülü kuşun birçok kültürde karşılığı vardır. Anka kuşu ölümsüzdür. Ne zaman ölse, küllerinden yeniden doğar. Bu nedenle tüm zamanların bilgisine sahiptir. Rengi ateşin ve güneşin renkleri olan turuncu, sarı ve kırmızıdır.

mobil anka Mitolojik Karakterler
anka Mitolojik Karakterler