ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Nisan Ayı Kitaplığım 2020

Nisan Ayı Kitaplığım - 2020

Sherlock Holmes ve Kızıl Dosya

nisan 2020 sherlock holmes2 Nisan Ayı Kitaplığım - 2020

Yazan: Arthur Conan Doyle
Uyarlayan: Ahu Ayan
96 sayfa

Sherlock Holmes suçluların arkalarında bıraktıkları izleri dikkatle inceleyen ve bilimsel verileri kullanarak kendi sıra dışı yöntemleriyle şaşırtıcı sonuçlara ulaşan alışılmadık bir dedektiftir. Bu şekilde suçların nasıl işlendiğini anlamak ve suçluları ortaya çıkarıp yakalamak onun icadıdır. Yeni ev arkadaşı Dr. Watson’la birlikte bir cinayet davası üzerinde çalışmaktadırlar. Bir gün ikili tekinsiz bir eve çağrılır. Orada, yüzünde dehşet ifadesi olan bir adamın cesediyle karşılaşırlar. Ne var ki ortada bir mücadele belirtisi de yoktur. Yalnızca duvarda yazılı bazı harfler vardır. Polis şaşkındır. Ancak Holmes’ün, yıllar öncesine dayanan ve iki kıtada süren, heyecan dolu olayların arkasında yatan gerçekleri ortaya çıkarması çok zamanını almayacaktır.

Sherlock Holmes’ün ve kuşkucu ama sadık yardımcısı Dr. Watson’ın serüvenleri o kadar ilginç, sürükleyici ve akılcıdır ki 150 yıldır okurların ilgisi hiç azalmamıştır. Bu kitapta da dünyanın en ünlü dedektifinin ve yardımcısının başından geçenleri bir solukta okuyacak, hemen ikinci romanı edinmek isteyeceksiniz.

Dünyanın Merkezine Yolculuk

nisan 2020 jules verne2 Nisan Ayı Kitaplığım - 2020

Yazan: Jules Verne
Uyarlayan: Yonca Aşçı Dalar
136 sayfa

Profesör Otto Lidenbrock’a tuhaf, şaşkın, deli ya da üşütük demek biraz haksızlık olurdu. “Kendine özgü” tanımı bu ünlü bilim insanı için daha uygundu. Gerçi onun biraz (belki birazdan da fazla) çılgın ya da tuhaf olduğunu düşünenler de yok değildi. Bununla birlikte bu ilginç adam döneminin en saygın yerbilimcilerinden biriydi. Doğa tarihi müzesini andıran muhteşem evinde tıpkı kendisi gibi başarılı bir bilim insanı olan yeğeni Axel’le birlikte yaşıyordu. Amcasının tersine Axel mantıklı, risk almayı sevmeyen, sakin bir gençti.

Bir gün profesörün sahaftan aldığı, eski bir el yazması kitabın sayfalarının arasından kirli bir parşömen kayıp yere düşer. Profesör ile yeğeni bir ortaçağ simyacısının parşömene yazdığı şifreli yazıyı çözer. Yazıyı okuyan ikili olağanüstü bir iddiayla karşı karşıya kalır. Ve iddiayı araştırmak için İzlanda’ya giderler. Profesör ve Axel orada bir rehberlerin eşliğinde, artık faal olmayan bir yanardağın içine girerler. Yerin altında bir süre ilerledikten sonra bir yeraltı okyanusu keşfederler ve kendilerini soluk kesici bir serüvenin içinde bulurlar.

Bu eğlenceli, heyecanlı, olağanüstü serüven romanını elinizden düşüremeyeceksiniz…

Profesörün Sihirli Kalemi

Mumya Alarmı!

nisan 2020 profesorun sihirli kalemi2 Nisan Ayı Kitaplığım - 2020

Yazan: Nina Hundertschnee
Uyarlayan: Ersel Kayaoğlu
72 sayfa

Defne ile Demir bir gün bir kalem bulur. Onu sıradan bir kalem zannederler ve kendilerini bekleyen heyecan dolu serüvenden habersizdirler. Çünkü kalem sihirlidir. Birden bir kâğıdın üzerinde hareket etmeye ve kendi kendine bir şeyler yazmaya başlar… Ardından olağanüstü bir şey daha olur ve odanın içinde bir fırtına kopar. Şaşkın Defne ve Demir gözlerini kapayıp kendilerini korumaya çalışırlar. Gözlerini açtıklarında uçsuz bucaksız bir çölün ortasında bulurlar kendilerini. Ama asıl serüven mumyayı gördüklerinde başlayacaktır…

Rengarenk resimlerle dolu, kısacık bölümlerden oluşan bu minik kitap sizi öyle içine alacak ve sürükleyecek ki bitirdiğinizde zamanın nasıl geçmiş olduğunu anlayamayacaksınız.