ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Nisan Ayı Kitaplığım - 2023

Nisan Ayı Kitaplığım - 2023

Hadi Keşfedelim!

Nasıl Çalışır?

Yazan: Polly Cheeseman
Resimleyen: Jean Claude Lawrence
48 sayfa

Zaman zaman aklınıza gelen ama kime soracağınızı bilemediğiniz bazı sorular vardır. Bu basit sorular sayesinde bazı şeylerin içyüzünü, nasıl gerçekleştiğini ya da çalıştığını anlayabileceksinizdir. Ama soruyu sorabileceğiniz, sizi dinleyip anlayacak ve de yanıtlayacak, olayı açıklayacak kişiyi bulamazsınız. İşte, bu kitap tam da bu gereksiniminizi karşılıyor. Bazıları basit, bazılar karmaşık ve zor birçok sorunun yanıtını, güzel resimlerle ve şemalarla desteklenmiş bu kitapta bulacaksınız. Yanıtlanan sorulardan bazıları şöyle:

* Bisikleti Hareket Ettiren Nedir?
* Bulaşık Makinesi Bulaşıkları Nasıl Yıkar?
* Uzay Gemileri Uzaya Nasıl Fırlatılır?
* Helikopterler Nasıl Hareket Eder?
* Tükenmez Kalem Nasıl Yazar?
* Arabanın Hareket Etmesini Sağlayan Nedir?
* Mikrodalga Fırın Yiyecekleri Nasıl Pişirir?

Güzel tasarlanmış bu kitapla aklınıza gelen en basit ve temel konuları hem hızlı hem de keyifli bir şekilde öğreneceksiniz. Kitabın sonunda da hoş bir sürpriz sizi bekliyor. Kitabı çok sevecek, bir çırpıda okuyacaksınız.

Dinozorlar

Etkinlik

Yazan: Vicky Barker
Resimleyen: Ste Johnson
48 sayfa

Dinozorlar -Etkinlik bir bulmaca ve resim kitabıdır. Aslında pek de alışıldık bir kitap değildir. Güzel bulmacalarla doludur. Aynı zamanda resim yapmanızı sağlayan birçok sayfası da vardır. Tabii ki bulmacalar ve resimler hep dinozorlarla, uçan sürüngen terozorlarla ya da deniz ve göllerde yaşayan sürüngenler ve bazı başka hayvanlarla ilgilidir. Kitapta bulmacalar ile resimlerden başka bir de dinozorlarla ve o dönemin canlılarıyla ilgili çok değerli bilgiler de sayfalara serpiştirilmiştir. Bulmacaları çözerken ve güzel güzel resim yaparken bir yandan da en eski dinozor türü, tüylerle kaplı dinozorlar, keşfedilen en büyük dinozor ayak izi, en eski böcekler, dinozor fosilleri ve keşfedilen T-rex sayısı gibi birçok ilginç bilgiyi öğreneceksiniz.

Birbirinden eğlenceli bulmacalarla dolu bu kitabı elinizden düşürmeyeceksiniz. Bir sayfa daha bir bulmaca, bir resim daha derken bir bakmışsınız ki kitap bitivermiş. Keşke hiç bitmeseydi diyecek, hemen arkadaşlarınıza önereceksiniz.

Kırmızıda Dururum!

Yazan: Lydia Hauenschild
Resimleyen: Dominik Rupp
32 sayfa

Can, babasıyla markete giderken ya da müzeye gitmek için tramvaya bindiğinde veya arabada yolculuk ederken trafikte birbirinden farklı durumlarla karşılaşır. Babası da ona bazı temel trafik kuralları öğretmeye başlar. O sırada kaldırımda görme engelli birine kılavuzluk eden köpeğin de birçok kurala uyduğunu görmek Can’ı çok şaşırtır. Bir süre sonra annesi de onlara katılır.

Gün boyu hem annesi hem de babası Can’a trafik ve trafik kurallarına ilişkin birçok şey öğretir. Ayrıca toplu taşıma araçlarında da nasıl davranması gerektiğini anlatırlar.

Çok güzel resimlerle dolu bu küçük kitapta trafikte uyulması gereken en temel kurallar akılda kalıcı bir şekilde anlatılıyor. Kitabın sonunda da hoş bir sürpriz sizi bekliyor. Bilgi dolu bu yararlı kitabı çok sevecek, onu elinizden düşüremeyeceksiniz.