ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Kediler Köpeklere Karşı

İllüstrasyon: Vadi Töngür

Kediler ve köpekler… Amansız iki rakip! İkisi de birbirinden sevimli bu canlıları bazı ortak özelliklerine göre karşılaştırdığınızda ortaya nasıl bir sonuç çıkar acaba?
Kediler mi kazanır yoksa köpekler mi? Görmek ister misiniz?

Hangisinin Duyuları Daha İyi?

Kediler de köpekler de çok iyi koku alır. Çöpe attığınız poşetlerin içindeki yiyecek artıklarının kokusunu nasıl aldıklarını —ve sonra nasıl çöplerin altını üstüne getirdiklerini— düşünsenize… Ama hangisi koku almada daha iyidir derseniz, yanıt köpekler. Çünkü köpeklerin burnundaki koku hücreleri kedilerden iki kat, insanlardansa kırk kat daha çok! Bu nedenle köpeklerin şüpheli paketleri koklayarak polislere ya da enkaz altındaki depremzedeleri bularak ilkyardım ekiplerine yardımcı olduğunu görmüş olabilirsiniz.

Hangisi sesleri daha iyi duyar derseniz, bu kez kazanan kediler olacak. Çünkü köpekler insanların duyduğundan iki kat, kedilerse üç kat daha tiz (ince ve duyması zor) sesleri duyabilirler. Kediler evin içindeki en ufak tıkırtıyı bile algılar. Örneğin, duvardaki bir deliğe saklanmış farenin çıkardığı sesleri biz fark etmeyiz belki ama onlar dört yöne dönebilen kulaklarıyla hemen duyarlar. Köpeklerse bazı sesleri çok iyi ayırt eder. Örneğin evin önünden gelip geçen onca araba varken, sahibinin arabasının motorunun sesini çok uzaktan duyup kapıya koşan bir köpeği görmüş olabilirsiniz.

kopekdekupe9 Kediler Köpeklere Karşı
Köpeklerin koku alma duyusu kedilere göre daha iyidir. Kokuları izleyerek hedeflerine ulaşabilirler.

Hangisi Daha Yardımcı?

Hangisi gündelik hayatta insana yardımcı olur diye soracak olursanız… Yanıt yine köpekler gibi görünüyor. Çünkü kediler size ne gazetenizi getirir ne de terliklerinizi! Ama bir köpeği bunları ve daha birçok şeyi yapmak üzere eğitebilirsiniz. Kediler de evdeki fare, böcek gibi istenmeyen misafirleri avlayarak size yardımcı olabilirler aslında. Ama av köpekleri de bu konuda hiç fena değillerdir. Üstelik köpekler yeri geldiğinde kızakları çekerek, yeri geldiğinde evinize bekçilik yaparak, bazen de görme engellilere yol göstererek insanların yaşamlarını kolaylaştırırlar.
kopek gazete renkli Kediler Köpeklere Karşı
yardimci kopek Kediler Köpeklere Karşı
Köpekler insanlara birçok alanda yardımcı olur. Özellikle engelli bireylerin yaşamlarını bazen istenen eşyaları getirerek bazen de onlara yol göstererek büyük ölçüde kolaylaştırırlar.

Kim Daha Temiz?

İşte, bu iki başlıkta da kazanan kediler! Çünkü kediler pütürlü dilleriyle sık sık kendilerini yalarlar. Hatta zamanlarının çoğunu böyle geçirirler! Aslında bu onların temizlenme yöntemidir. Köpekler de bunu yapar; ama kediler kadar çok değil. Kediler su içerken bile çok titizdirler. Oysa köpekler üstlerini başlarını ıslatarak su içerler. Suya atlayıp yüzmeyi de severler. Sudan çıkınca da sıkı bir şekilde silkelenerek kurumaya çalışırlar.

dilcikarankedi Kediler Köpeklere Karşı
yalanan kedi Kediler Köpeklere Karşı
Kedilerin pütürlü dilleri, kendi bedenlerini ya da yavrularının bedenlerini temizlemeleri için bir fırça gibi iş görür.
silkelenen kopek Kediler Köpeklere Karşı
Köpekler sudan çıktıktan sonra hızla silkelenirler ve çevrelerine su saçarlar. Bu, onların kurulanma yöntemidir.

Kediler mi Daha Sosyal Köpekler mi?

Önce şunu da bir yana not etmek lazım… Kedilerin de köpeklerin de tıpkı insanlar gibi duyguları, düşünceleri vardır; rüya görürler ve hatta plan bile yaparlar. Bu nedenle hem insanlarla hem de kendi aralarında sosyal ilişkiler geliştirebilirler. Köpekler insanlarla iç içe olmaktan oldukça memnun ve çok uyumludurlar. Hatta insanları da kendilerinden biri gibi görürler. Kedilerse daha “kafalarına göre takılan”, sizin istediğiniz şeyi değil de kendi aklına eseni yapan hayvanlardır. İstediğiniz kadar “gel” deyin canları istemedikçe gelmezler; dilediğiniz kadar sevmeye çalışın, kendilerini sevdirmek istemezlerse, aldırış bile etmezler.

Buna paralel olarak köpeklerin kedilere göre daha “sosyal” canlılar oldukları söylenebilir. Köpeklerin ataları olan kurtlar avlanmak için gruplar halinde hareket ettiklerinden ve avlarını paylaştıklarından köpekler de bu sosyalliği sürdürür. Ama kedilerin ataları olan küçük vahşi Afrika kedilerinin avları da küçüktür ve gruplar oluşturmalarına gerek olmamıştır. Yine de kedilerin kendilerine özgü, daha esnek bir sosyalliği vardır. Daha bireysel yaşasalar da birbirlerinin huyunu suyunu bildikleri, geniş bir “arkadaş çevreleri” olur.

kediler yemekte Kediler Köpeklere Karşı
Yeterince bol yemek varsa kedilerin bir araya gelip yediklerine tanık olabilirsiniz. Ama aslında onlar bireysel avcılardır.

Kim kazandı derseniz, yanıt vermek zor! Çünkü kedilerle köpekleri karşılaştırmak o kadar da kolay değil. Ya sizin için kazanan kim? Bir seçim yapmanız gerekse hangisini seçersiniz? Kediniz mi olsun istersiniz köpeğiniz mi? Yoksa ikisi de mi?

kedi kopek dekupe Kediler Köpeklere Karşı

Kedi Köpek Gibi!

Peki, bir kediyle bir köpek ilk kez karşılaştığında ne olur? Bu sahneyi daha önce sokakta görmüş olmalısınız. İkisi de hemen kavga durumuna geçer. Kedi daha büyük görünmek için sırtını kamburlaştırır, tüyleri diken diken olur, tırnaklarını çıkarır ve gırtlaktan gelen sinirli bir tıslama sesiyle tehditkâr bakışlar atar. Köpekse havlayarak ve kedinin üzerine atılmaya çalışarak karşılık verir. Ancak genellikle kediyle boy ölçüşmekten vazgeçer. Bazen de yalnızca oyun amacıyla kediye havlayan bir köpek yüzüne yediği patiyle ondan uzaklaşır.

Yine de genel olarak kediler ve köpekler kavga etmektense birbirlerinde uzak durmayı yeğlerler. Eğer siz de evinizde hem kedi hem de köpek beslemek istiyorsanız ve onların sürekli kavga ederek ortalığı toz dumana katacağından kaygılanıyorsanız, korkmayın! Yeterince küçüklerken bir ara gelmişlerse, sorun yok. Evinize önce kediyi almanızda yarar var. İlk karşılaştıklarında kediniz altı aylıktan küçük, köpeğiniz de bir yaşından küçük olmalı. Göreceksiniz, kısa sürede çok iyi dost olacaklar. Hatta siz de onları bir minderin üzerinde birbirlerine sarılıp koyun koyuna uyurken fotoğraflayabilirsiniz!

kedi tislamasi Kediler Köpeklere Karşı
Karşı karşıya gelen bir kedi ve köpek. Kedinin tıslaması ile köpek geri kaçmak zorunda kalıyor.
Siz hep kedilerle köpeklerin düşman olduğunu mu düşünüyorsunuz? O zaman yanılıyorsunuz! Çünkü sanılanın tersine onlar birbirleriyle çatışmak için doğmamışlardır. Aslında son derece iyi geçinebilirler, yeter ki daha yavruyken bir araya gelmiş olsunlar…
kedi kopek arkadas Kediler Köpeklere Karşı
Kediler ve köpekler yeterince küçük yaşlardan itibaren birlikte yaşarlarsa, çok iyi dost olabilirler.