ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Okullar Açılıyor

Sonbaharın serinliğini hissetmeye başladığımız şu günlerde herkes tatilden geri dönüyor. Yazın parklarda, bahçelerde arkadaşlarımızla bol bol oyun oynadık, eğlendik; akşamları evde kitap okuduk, film izledik, dinlendik. Artık okullar açılıyor. Hepimiz yeni bir okul dönemine hazırız.

Karışık duygular

Okulun ilk günü herkes biraz heyecanlı ve mutlu olur. Okula yeni başlayacak olanlar biraz da gergin olabilir. Çünkü onlar okul yaşamına adım atacak, yeni birçok arkadaş edinecek ve öğretmenlerle tanışacaklar. Bir üst sınıfa geçenler eski arkadaşlarıyla buluşacak, belki yeni öğretmenleri olacak, okul yaşamına bıraktıkları yerden ama biraz daha büyümüş olarak devam edecekler.

Geçiş dönemi

Uzun bir aradan sonra okula ısınmak herkes için kolay olmayabilir. İlk günlerde biraz isteksizce okula gelenler olabilir. Ama onlar da uzun zaman sonra arkadaşlarını görmenin verdiği heyecan ve mutlulukla bu olumsuz duygularından yavaş yavaş kurtulur. Önceleri herkes yaz tatilini nasıl geçirdiğini, başından geçenleri, güzel anılarını arkadaşlarıyla, belki öğretmenleriyle de paylaşır. Arkadaşlara duyulan özlem giderilir ve tatil havası giderek azalır. Dersler yavaş yavaş ağırlaşır.

Bulunmaz fırsat

Okulda çeşitli alanlarda birçok bilgi ediniriz, onları kullanmayı öğreniriz. Bilimsel bakış açımız gelişir. Aynı zamanda toplumsal ilişkiler kurmayı, yaratmayı, üretmeyi, uyum sağlamayı ve sorun çözmeyi de öğreniriz. Arkadaşlarımızla benzer yanlarımız olduğunu ama farklı kişiliklerimizin de olduğunu görürüz. Olaylara zaman zaman aynı şekilde ama zaman zaman da farklı açılardan baktığımızı anlarız. Birbirimizin bakış açılarını, düşünüş tarzını anlamaya, belki benimsemeye belki de hoş görmeye alışırız. Aslında öğretmenlerimiz kadar arkadaşlarımızdan da öğreniriz. İşte, yaşıtlarımızla uzun zaman geçirdiğimiz okul, bize böyle önemli fırsatlar sunar.

İyi bir başlangıç

İyi bir başlangıç her zaman önemlidir. Yeni okul döneminizin iyi başlaması için işi şansa bırakmayın. Ufak tefek de olsa bazı hazırlıklar yapabilirsiniz. Örneğin kalemlerinizi, silgi ve defterlerinizi, kullanacağınız öteki malzemeleri birkaç gün önceden hazırlayabilirsiniz. Hatta çantanızı bile toplayabilirsiniz. Giysilerinizi de hazırlayabilirsiniz. Belki pazar gecesi sınıf arkadaşlarınızı arayıp ertesi sabah okula onlarla birlikte gitme planı yapabilirsiniz.

Sonra biraz da ilk okul gününü ve yeni dönemi düşünebilirsiniz. Acaba sınıfınız okulun neresinde olacak? Sınıf düzeni nasıl olacak? Acaba sınıfta nerede oturacaksınız? Arkadaşlarınız onları görmediğiniz süre boyunca çok değişmiş midir? Yaz tatilinde neler yapmış olabilirler? Sınıfınıza yeni katılanlar olacak mı? Bu dönem neler öğreneceksiniz?

Şimdiden heyecanlandınız değil mi? Pazar gecesi yatmadan önce çalar saatinizi kurmayı unutmayın!

okul cantasi Okullar Açılıyor