ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

İnkaların Ülkesi Peru

Resmi adı Peru Cumhuriyeti olan Peru, Brezilya ve Arjantin’den sonra Güney Amerika kıtasının üçüncü büyük ülkesidir. Ülkenin Brezilya, Bolivya, Kolombiya, Şili ve Ekvator ile sınırları vardır. Peru’da Amazon yağmur ormanının bir bölümü, Atacama çölü ve And Dağları gibi birbirinden çok farklı coğrafi bölgeler bulunur. Ülkenin batısında da Büyük Okyanus yer alır. Patatesin ve alpakanın anavatanı Peru’nun renkli bir tarihi vardır. Yenidünya’nın (Kuzey ve Güney Amerika kıtalarına verilen isim) en büyük imparatorluğu İnka İmparatorluğu, Peru’da kuruldu.

peru bayragi Peru
1824’te benimsenmiş ve 1950’de bugünkü halini almış olan Peru bayrağı üç eşit düşey şeritten oluşur. Ortadaki şerit beyaz ve yanlardakiler de kırmızıdır. Kırmızı şeritler bağımsızlık için verilen mücadeleyi, ortadaki beyaz şerit de barışı simgeler.

KİMLİK KARTI

peru bayragi Peru
Yüzölçümü
1 milyon 285 bin kilometre kare
Nüfusu
32,5 milyon
Başkenti
Lima
Para Birimi
Sol
Resmi Dilleri
İspanyolca, Küçeva ve Ayama
Ulusal Günü
28 Temmuz

Peru Nerededir?

Peru, Güney Amerika kıtasında yer alır. Brezilya, Bolivya, Kolombiya, Şili ve Ekvator ile sınırları vardır. Batısında Büyük Okyanus yer alır. Dünyanın en çok su taşıyan ırmağı Amazon’un kaynağı Peru Andları’ndadır. Andlardan dolayı Peru yüksek bir ülkedir. Ortalama rakım 1.555 metredir.
peru harita yazilar2 Peru
mobil peru dunya Peru
  • Peru’nun kıyılarının uzunluğu 2.400 kilometredir.
  • Peru’nun yüzde 55’i ormandır.
  • Brezilya’dan sonra Amazon yağmur ormanının en büyük bölümü (yüzde 13’ü) Peru’dadır.
mobil harita dag Peru

En yüksek noktası Nevado Huascaran dağının doruğudur: 6.768 metre

mobil harita patates2 Peru

Buğday, mısır, pirinç ve şeker kamışından sonra dünyanın en önemli 5. tarım ürünü olan patates yaklaşık 8.000 yıl önce Peru ile Bolivya arasında bir bölgede yetiştirilmeye başlandı. Bugün Peru’da 4.000 dolayında patates çeşidi yetiştirilir.

mobil peru golkent2 Peru

Taşımacılık yapılabilen dünyanın en yüksekteki gölü Titikaka’dır (3.812 metre). Küçük bir bölümü Bolivya’ya ait olan gölde Urus halkı, insan yapımı yüzer adalarda yaşar.

Peru’da 16’sı aktif 31 yanardağ vardır.

pasifik cemberi2 Peru
Peru, tam tektonik Nazca Levhası’nın Güney Amerika Levhası’nın altına girdiği yerde bulunur. And sıradağları da bu nedenle oluşmuştur. Bu bölge Büyük Okyanusu bir anlamda kuşatan Ateş Çemberi’nin bir parçasıdır ve dünyanın tektonik ve volkanik olarak en aktif bölgelerinden biridir.

1438’de kurulan İnka İmparatorluğu Yenidünya’daki (Kuzey ve Güney Amerika’daki) en büyük imparatorluktur. Maçu Piçu, İmparatorluğu’n en önemli yerleşimlerinden biriydi. 1450’de kurulan kent, yaklaşık yüz yıl sonra İspanyol istilası sırasında terk edildi. İnkaların Kayıp Kenti olarak anılan Maçu Piçu’yu 1911’de Hiram Bingham III keşfetti. Maçu Piçu, 1983’te UNESCO Dünya Mirası Sahası olarak Kabul edildi. 2007’de internet üzerinden dünya çapında yapılan bir oylamayla Dünyanın Yeni 7 Harikası’ndan biri seçildi.

1438’de kurulan İnka İmparatorluğu Yenidünya’daki (Kuzey ve Güney Amerika’daki) en büyük imparatorluktur. Maçu Piçu, İmparatorluğu’n en önemli yerleşimlerinden biriydi. 1450’de kurulan kent, yaklaşık yüz yıl sonra İspanyol istilası sırasında terk edildi. İnkaların Kayıp Kenti olarak anılan Maçu Piçu’yu 1911’de Hiram Bingham III keşfetti. Maçu Piçu, 1983’te UNESCO Dünya Mirası Sahası olarak Kabul edildi. 2007’de internet üzerinden dünya çapında yapılan bir oylamayla Dünyanın Yeni 7 Harikası’ndan biri seçildi.
lima Peru
Kralların Kenti
Peru’nun başkenti Lima’da yaklaşık 10 milyon kişi yaşar. Lima, İnka İmparatorluğu’na ve sonra da İspanyol kolonisine başkentlik yapan bir şehirdir. Bu nedenle ona Kralların Kenti denir.
arequipa Peru Ülkenin ikinci büyük kenti denizden 2.500 metre yukarıda yer alan ve Beyaz Kent olarak da bilinen Arequipa’dır. Aquipa’da yaklaşık 1 milyon kişi yaşar.
Previous slide
Next slide
peru telefon internet2 Peru

Uluslararası telefon kodu +51’dir.

İnternet uzantısı .pe’dir.

vikunya Peru
Peru’nun ulusal renkleri kırmızı ile beyaz ve ulusal hayvanı vikunyadır.
vilicunca Peru

Vilicunca Gökkuşağı Dağı

Peru’daki bu rengârenk dağ Andlarda yer alır. Dağın yedi renkli yüzeyini topraktaki çeşitli mineraller oluşturur.

artensonraju Peru
Artesonraju dağı ünlü film yapım şirketi Paramount Pictures’ın simgesine esin kaynağıdır.
futbol Peru

Peru’da en popüler spor futboldur.
İkinci sırada voleybol vardır.

peru omur Peru
Peru’da ortalama ömür 69 yıldır.
puya raimondii Peru
Boyu 15 metreyi bulabilen Puya raimondii ya da halk arasındaki adıyla Andların Kraliçesi, Peru ve Bolivya Andlarına özgü bir bitkidir ve dünyanın en uzun çiçekli bitkisidir.
misirlar Peru
Peru’da patates gibi çok yetiştirilen bir başka ürün de mısırdır. Ülkede 55 farklı mısır çeşidi yetiştirilir.
lama Peru
Dünyadaki 10 milyon lamanın yaklaşık üçte biri Peru’da yaşar.
nazca2 Peru
Peru’nun Nazca çölünde MÖ 500 ile MS 500 arasında yapılmış devasa hayvan şekillerine Nazca Çizgileri denir. Gökyüzünden de görülen bu figürler UNESCO tarafından 1994’te Dünya Mirası Sahası ilan edildi.
quipu Peru
İnkaların iplere atılan düğümlerden oluşan ve kuipu denen bir yazı sistemleri vardır.
yerli Peru

Peru’daki Amazon yağmur ormanlarında hâlâ karşılaşılmamış bazı kabilelerin olduğu tahmin ediliyor.