ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Temmuz Ayı Kitaplığım
2024

Eğlenceli Bilim
Suda Yaşayan Canlılar

Yazan: Johanna Prinz
Resimleyen: Juli Sodre
32 sayfa

Dünyamız, uzaydan bakıldığında ormanlar gibi yeşil ya da sıradağlar ve çöller gibi kahverengi değil, ağırlıklı olarak gökyüzü gibi mavi görünür. Çünkü gezegenimizin yüzeyinde karaların yaklaşık iki katı su vardır. Bu suyun çok büyük bölümü de okyanusların tuzlu suyudur. Dünyadaki tüm hayvan türlerinin yaklaşık dörtte biri okyanuslarda yaşar. Peki, hayvanlar tuzlu suda nasıl hayatta kalır? Nasıl nefes alırlar? Işığın ulaşamadığı derinliklerde canlılar nasıl görür? Deniz kıyılarında yaşam nasıldır? Peki, en küçük su hayvanlarına ne denir?

Resimlerle dolu bu kitap kısa ve bilgilendirici metinlerle size su hayvanları hakkında önemli bilgiler sağlayacak. Zevkle okuyacağınız bu akıcı kitapta bulunan minik bilgi kutuları ile testleri de çok seveceksiniz.

Parlak Kahraman ve Hasta Orman

Yazan: Harry Heape
Resimleyen: Rebecca Bagley
264 sayfa

Pippin sıradan, küçük bir kasaba olan Funsprings’te, büyükannesiyle yaşayan ve minik faresi Tony’yi çok seven, sıradan küçük bir kızdır. Aslında hiç de öyle değil ama o öyle sanar. Bir yıldır kasabada ve çevresinde birtakım tuhaf ve korkutucu olaylar yaşanır. Örneğin, hiç yağmur yağmadığı için akarsular kurur. Son zamanlarda da hayvanlar yok olmaya başlar. Herkes çok endişelenir. Bu korkunç olaylar artmaya başladığında, büyükannesi Pippin’e “minik” bir sırrını açıklamak zorunda kalır: Kendisi eskiden suçlularla gizlice mücadele eden bir savaşçıdır. Üstelik onda olan özel bir yetenek Pippin’de de vardır: Parlaktır. Bu “parlama” iyilik, ışık ve sevgiden doğan büyülü bir yetenektir. Bir Bir diğer gizli yeteneği ise hayvanlarla konuşabilmektir. Bu yeteneklere sahip olduğunu öğrenen Pippin çok şaşırır. Ama daha tam olarak ne olduğunu anlayamadan kendini ormandaki hayvanlarla konuşarak suyun neden yok olduğunu çözmeye çalışırken bulur.

Kahramanımız Pippin bu korkunç gizemi acaba nasıl çözecek? Çözebilecek mi? Peki, neden ormanda dolaşan sinsi gagalı, kötü bir penguen var? Bu sürükleyici romanı bir çırpıda bitirecek ve arkadaşlarınıza da önereceksiniz.

Cesaret

Yazan: Daisy May Johnson
Çeviren: Nihal Tokinan Gökçe
296 sayfa

Bu sürükleyici kitapta başkahramanımız Calla’nın, arkadaşlarının ve bazı ördeklerin başlarından geçen tehlikeli ve komik bir serüven anlatılıyor. Calla North’un, annesi Elizabeth’le birlikte sakin ve mutlu bir yaşamı vardır. Elizabeth ördekler konusunda dünyanın önde gelen uzmanlarından biridir. Ne var ki ördek uzmanı olmak pek de para getiren bir iş değildir. Bir gün Elizabeth’e Amazon yağmur ormanlarında yaşayan özel bir ördeği araştırması için yüksek maaşlı bir araştırma gezisi teklif edilir. Bu kaçırılmayacak bir fırsattır.

Ancak Elizabeth, Amazon’a doğru yola çıktığında Calla da eskiden annesinin de öğrencisi olduğu, sıra dışı bir yatılı okula gönderilir. Bir gün okula gelen bir telefonla Calla’nın yaşamı tümüyle değişir. Calla annesinin uçağının kaybolduğunu öğrenir. Ne var ki üzülmeye bile fırsat bulamadan arka arkaya başına gelenler onu baş döndürücü bir serüvenin içine çeker.

Zorluklarla birlikte baş etmenin gücüne ve cesaretin gerçek anlamına ilişkin heyecan dolu bu kitabı çok sevecek, onu elinizden düşüremeyeceksiniz.