ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Toprak Altında Yaşayan Hayvanlar

Hayvanlar çok çeşitli doğal ortamlarda yaşar. Bazıları okyanuslarda yaşarken bazıları dağlarda ya da çayırlarda yaşar. Bazılarının yuvaları mağaralarda olurken bazıları da yuvalarını ağaç tepelerine kurar. İlginçtir ama bazı hayvanlar da yuva olarak toprağın altındaki oyukları seçer. Yer altında yaşayan bu ilginç hayvanları kısaca tanımaya ne dersiniz?
Yer altı oyukları hayvanların yaşamak ya da geçici bir sığınak (korunma yeri) olarak kazdığı bir çukur ya da tüneldir. Bu oyuklar birkaç santimetre derinliğindeki basit bir çukurdan, toplam uzunluğu onlarca metre olan ve birbirbirine bağlı tüneller ile odalardan oluşan karmaşık bir ağ yapısına kadar değişik şekil ve büyüklüklerde olabilir.
Oyuklarda yaşayan baykuşlar

Neden toprağın altı?

Toprak altında yaşayan omurgalı hayvanların bu seçimi, çeşitli etkenlere bağlıdır. Her şeyden önce bunlar genellikle küçük hayvanlardır. Oyuklar, yırtıcılardan ve çetin hava koşullarından (aşırı sıcaklardan, aşırı soğuklardan, kardan, yağmurdan, sert rüzgarlardan) korunmak için hayvanlara barınak sağlar. Bazı hayvanlar, oyuk ya da tünelleri çok uzun sürede yaparlar.
Toprak altındaki oyuğunda yaşayan bir sansar
y a y dino2 Toprak Altında Yaşayan Hayvanlar
Dinozorların hepsi devasa hayvanlar değildi, bazıları tavuk kadar küçüktü. Kısa süre önce Avustralya’nın güneydoğu kıyısında Victoria’da 110 milyon yıllık bir dinozor oyuğu keşfedildi.
Toprağın altı, birçok küçük omurgalı hayvan için doğal bir sığınak görevi görür. Toprağın altı, onları yırtıcı hayvanlardan korur. Yavruların güvenliğini ve hayatta kalma şansını artırabilir.

Toprağın altı, birçok küçük omurgalı hayvan için doğal bir sığınak görevi görür. Onları yırtıcı hayvanlardan korur, yavruların güvenliğini ve hayatta kalma şansını artırır.

Kanguru sıçanları çok küçük kemirgenlerdir -yalnızca 150 gram gelirler- ve tahılları kendi boylarınıdan çok büyük oyuklarda depolarlar. Böylesi bazı “tahıl ambarları”nda 120 litre kadar yiyecek depolanabilir.

Kanguru sıçanları çok küçük kemirgenlerdir -yalnızca 150 gram gelirler- ve tahılları kendi boylarından çok büyük oyuklarda depolarlar. Böylesi bazı “tahıl ambarları”nda 120 litre kadar yiyecek depolanabilir.

Oyuklarda yaşayan üç tip hayvan vardır

Köstebekler kendi yuvalarını kazarlar.

1. Köstebek gibi kendi yuvalarını kazan hayvanlar.

Mirketler başka hayvanların yaptığı yuvaları devralır.

2. Mirket gibi başka hayvanların yaptığı yuvaları devralan ve bunları kendi gereksinimlerine göre değiştiren hayvanlar.

y a y tavsan2 Toprak Altında Yaşayan Hayvanlar

3. Tavşan gibi yalnızca terk edilmiş yuvalara yerleşen ve bunları değiştirmeden yaşayan hayvanlar.

Siz toprak altında yaşayan başka hangi hayvanları biliyorsunuz?

Küçük kara memelilerinin yanı sıra çukur baykuşu ve kutup martısı gibi bazı kuşlar da oyuklarda yaşar.
Oyuklarda yaşayan hayvanların hepsi de küçük hayvanlar değildir. Hazır bir yuva bulamazsa ayılar da kendilerine toprak ya da kar altında oyuklar açıp kışı orada geçirirler.

Omurgasız hayvanlar

Toprağın altında yaşayan asıl hayvanlar omurgasızlardır. Bunların da başında böcekler gelir.
Karıncaların yanı sıra, bazı yaban arısı ve örümcek türleri de yuvalarını toprağın altında yapar.

Su altındakiler

Toprak altı oyukları yalnızca kara hayvanları arasında yaygın değildir. Suda yaşayan hayvanlardan bazıları da oyuklarda yaşar.