ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Türkiye İş Bankası Müzeleri

Türkiye İş Bankası, Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından Cumhuriyetimizin ilk yıllarında ekonominin inşasına, kalkınmaya ve sanayileşme adımlarının atılmasına katkı sağlamak amacıyla kuruldu. Kuruluşundan itibaren toplumsal, kültürel ve sosyal gelişime yönelik projeler de üstlenen Türkiye İş Bankası’nın hem İstanbul’da hem de Ankara’da üç müzesi bulunuyor. Gelin 18-24 Mayıs Müzeler Haftası’nı kutladığımız bugünlerde Türkiye İş Bankası Müzeleri’ni tanıyalım.
muzeler beyoglu2 Türkiye İş Bankası Müzeleri

Türkiye İş Bankası Resim Heykel Müzesi
Beyoğlu - İstanbul

İstanbul Beyoğlu’nda yer alan Türkiye İş Bankası Resim Heykel Müzesi, “Türk Resmini İzlemek” adlı kalıcı sergiye ev sahipliği yapıyor. Bu müzede, gelmiş geçmiş en ünlü Türk ressamlarından Osman Hamdi Bey’in dünyaca ünlü eseri Kaplumbağa Terbiyecisi eserini görebilirsiniz. Türkiye’nin en eski ve en geniş kapsamlı koleksiyonlarından birinin yer aldığı 4 katlı müzede, 900’ün üzerinde sanatçının 2.700’ü aşkın eseri bulunuyor. Türkiye İş Bankası Resim Heykel Müzesini pazartesi günleri hariç her gün ziyaret edebilirsiniz.
kaplumbaga terbiyecisi 02 2 Türkiye İş Bankası Müzeleri
Kaplumbağa Terbiyecisi, Osman Hamdi Bey - 1907

İktisadi Bağımsızlık Müzesi
Ulus - Ankara

Ankara Ulus’ta uzun yıllar boyunca Genel Müdürlük ve Ankara Şubesi olarak hizmet veren, şehrin simge yapılarından olan tarihi bina da müzeye dönüştürüldü. Müzede, Cumhuriyet’in kuruluşundan itibaren ülkemizin iktisadi bağımsızlık yolunda attığı büyük adımlar ele alınıyor. Aynı zamanda 22 Ekim 1929’da, Atatürk’ün konuk edildiği ve günümüze dek korunan ‘İdare Meclisi Salonu’nu da ziyarete açık. İktisadi Bağımsızlık Müzesi’ni pazartesi günleri dışında her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Türkiye İş Bankası Müzesi
Eminönü - İstanbul

İstanbul’un Eminönü semtinde yer alan Türkiye İş Bankası Müzesi binası Banka’nın İstanbul’daki ilk şubesidir. Bina 2007’den bu yana müze olarak kullanılıyor. Türkiye İş Bankası’nın kuruluş öyküsünü belgeler ve objelerle aktaran Türkiye İş Bankası Müzesi’nde atölye çalışmaları ve rehberli turlar yapılıyor. Çeşitli geçici sergilerin de düzenlendiği müze, bugünlerde yenileme çalışmaları nedeniyle ziyarete kapalı. Ağustos ayı itibarıyla ziyarete açılacak müze ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

18-24 Mayıs Müzeler Haftası

Müzelerin tanıtılması ve dünya kültür mirasının korunması amacıyla, Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM) tarafından her yıl 18 Mayıs günü bütün dünyada Müzeler Günü olarak kutlanır. Ülkemizde ise 18-24 Mayıs arası Müzeler Haftası olarak bilinir.

Bilimsel ve kültürel zenginleşmenin önemli birer aracı olan müzeler sanatsal, teknik, bilimsel, tarihi belge ve objelerin sergilendiği eğitim, bilim, sanat kurumlarına denir. Eski eserlerin toplanması, biriktirilmesi ve halka açık sergilenmesi ilk olarak İngiltere’de başladı. Yurdumuzda ilk modern müze çalışmaları ise 1846’da Ahmet Fethi Paşa tarafından yapıldı. Daha sonra Osman Hamdi Bey zamanında yurdun çeşitli bölgelerinde yapılan arkeolojik kazılarda çıkartılan eserler İstanbul’a getirildi ve bugünkü İstanbul Arkeoloji Müzesi kuruldu. Ülkemizde 1982’den bu yana Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın girişimleriyle 18-24 Mayıs arası Müzeler Haftası olarak kutlanır. Bu hafta boyunca düzenlenen çeşitli etkinliklerde ülkemizin doğa ve kültür varlıkları tanıtılır. Sanatsal, bilimsel ve tarihi eserlerin korunması gereği anlatılır.

Siz de bu hafta içinde arkadaşlarınızla birlikte ilinizdeki müzelerden en az birine gitmeye ne dersiniz?

zeugma muzesi Türkiye İş Bankası Müzeleri
Zeugma Müzesi - Gaziantep