ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Ünlü Ağaçlar

Ünlü Ağaçlar

Görme olasılığımız çok az olan ağaçlardan bazılarını tanımaya ne dersiniz? Olur da bir gün yolunuz İrlanda’ya, Japonya’ya ya da Endonezya’ya düşerse ya da bir belgeselde görürseniz, “Hey ben bu ağaçları tanıyorum” demek sizi mutlu edecektir. Bol gezili bir gelecek dileğiyle huzurlarınızda ünlü ağaçlarımız!

Adı: İrlanda Kayını

18. yüzyılda İrlanda’da köşke giden yolu etkileyici bir hale getirmek amacıyla dikilmiş. Işığın ve mevsimlerin masalsı bir görünüme kavuşturduğu ve meraklıların bolca fotoğrafını çektiği İrlanda Kayını 200 yılda bu hale gelerek meşhur olmuş.
unlu agaclar 1 Ünlü Ağaçlar

Acelem Var, Hemen Büyümem Lazım Ağacı: Pavlonya

Namı “en hızlı büyüyen ağaç” olan bu Çinli ve aceleci ağacın, havayı temizleme, iklimi yumuşatma gibi güzellikleri var. Dikilmesi, çiçek açması ve 5-6 metre kadar büyümesi bir yıl içinde oluyor. Tekrarlayalım: Bir yılda 5-6 santimetre değil, 5-6 metre büyüyor! “Keşke biz de bu kadar çabuk büyüsek” diyor musunuz? Hızlı boy atan bu ağacın kerestesi de kaliteli olduğundan mobilya yapımı ve kırtasiyecilik gibi çeşitli alanlarda kullanılıyor. Ayrıca geniş yapraklarıyla bol karbondioksit emdiğinden kentlerdeki hava kirliliğini önlemede de yaygın olarak yararlanılıyor.
unlu agaclar 2 Ünlü Ağaçlar

Kendini Ahtapot Sanan Ağaç

Meşe ağaçları alışılmışın tersine yukarı doğru değil de yanlara doğru sarkarak büyür. Farklı türleriyle dünyanın hemen her yerinde yetişirler. Tarih boyunca kutsal ve uğurlu sayılan ağaçlardan olmuş. Hatta bir zamanlar kâhinler yapraklarının hışırtısını dinleyip, gelecekten haberler verirlermiş. Geleceği hışırdayan yapraklar!

Kasırgalar, seller ve depremler atlatmış olan Amerikalı melek meşe ağacının yaşı 1.500’ün üzerindedir. Çevresi 2,5 metreyi bulan gövdesi, 27 metre kadar uzanan dallarıyla 1.500 metrekarelik bir alanı kaplayan dev bir şemsiye gibi duruyor. Amerika’da Charleston kent parkında yaşıyor.

Bahar aylarında süslenmiş bir meşe, ağacın tohumu diyebileceğimiz meşe palamutları ve cüce bir meşe yani bonsai denen saksıda ağaç yetiştirilmiş hali. Her türlü ağacı evimizde bonsai olarak büyütebilmek de harika fikir!

Tırmanılamaz Ağaç: Baobab

unlu agaclar 7 mobil Ünlü Ağaçlar

Baobab boyu 25-30 metreyi bulabilen ve Madagaskar’a özgü yani endemik bir ağaç. Ne var ki soyu tehlike altında bir tür. Baobab adı şekeri anımsatıyor sanki… Kabuğundan ateş düşürücü ilaç, odunundan kâğıt yapılan bu heykelimsi ağaçların meyvesi de yeniyor. Artık resim dersinde sınırları zorlayabilirsiniz!

Küçük Prens’i okumuş olanlar bu ilginç ağacın adını hatırlayabilir. Küçük Prens romanda gezegenini baobab ağaçlarından korumaya çalışmaktadır. Kitabın olağanüstü masalsı havası içinde “baobab” ağacının da, Küçük Prens’in hayal dünyasının bir ürünü olduğunu sanmıştık.

Gösteri Yapan Mor Saçlı Kız Mor Salkım

Çevresine yapılmış büyük bir kafese dalları ve çiçekleriye sarmaşık gibi dolanmış masalsı bir ağaçla karşı karşıyayız: Wisteria da denen mor salkım ağacı. Japonya kökenli bu ağacın –fotoğrafta görülenin– adresini soracak olursanız, hemen söyleyelim: Tochigi kentindeki Ashikaga Çiçek Parkı. Ağacımız da yaklaşık 150 yaşında. 1000 metrekareyi aşan çiçekler, gece ışıklandırmasıyla birlikte tam bir peri masalı atmosferi yaratıyor. Doğum tarihini merak edenler için 1870 yılında dikildiğini söyleyelim.

Ağaçların Bukalemunu: Gökkuşağı Okaliptüsü

Yeni Gine, Endonezya ve Filipinler’de yetişen bu okaliptüs ağacı tıpkı akrabaları gibi bataklık kurutma ve kâğıt yapımı alanlarında kullanılıyor. Gövde kabuğu yılın belli dönemlerinde iklim koşullarına ve havayla temasına bağlı olarak soyulup renk değiştirerek bu şahane görüntüyü sergiliyor.
unlu agaclar 12 Ünlü Ağaçlar
Dünya dikkatimizi çekmeyi bekleyen sayısız ağaçla dolu. Bu ilginç ağaçlardan olmasa da hepimizin bir yerlerde kendi diktiğimiz ağaçlar olmalı.