ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

“Yaşasın Cumhuriyet” Sergisi

Cumhuriyetimizin 100. yılı için hazırlanan ve iktisadi bağımsızlığın inşa edilmesinin ilk adımlarına şahit olabileceğiniz “Yaşasın Cumhuriyet” sergisi İstanbul’da ve Ankara’da sizleri bekliyor.
Cumhuriyetin kazanılması ve vatan topraklarının işgalden kurtarılması için başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm halkımız ve ordumuz büyük fedakarlıklar gösterdi. Peki bağımsızlık kazanıldıktan sonra Cumhuriyetin ilk yıllarında ülkemizde hangi adımlar atıldı? İşte bu sorunun cevabını o dönemi yansıtan eserlerle öğrenebileceğiniz bir sergi var.
Türkiye İş Bankası Müzesi, Eminönü – İstanbul

İş Sanat’ın koordinasyonunda hazırlanan “Yaşasın Cumhuriyet! Atatürk Döneminde İktisadi Bağımsızlığın İlk Adımları” başlıklı sergi, önce İstanbul Eminönü’ndeki Türkiye İş Bankası Müzesi’nde ve daha sonra Ankara Ulus’ta yer alan Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi’nde ziyarete açıldı.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Siyasi ve askeri zaferler ne kadar büyük olursa olsun, iktisadi zaferle taçlanmazsa sonuç kalıcı olamaz” sözünden alınan ilhamla hazırlanan serginin küratörlüğünü Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi öğretim üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Murat Koraltürk üstleniyor. Cumhuriyetimizin 100. yılı vesilesiyle hazırlanan bu sergide, Atatürk döneminin üretim ve sosyal hayatını yansıtan fotoğraflar, kartpostallar, belge ve nesneler, madalyon ve rozetlerden oluşan 2.500’ü aşkın objeyi inceleyebilirsiniz.

Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi, Ulus – Ankara

Yaşasın Cumhuriyet Sergisi’ni 31 Aralık 2023 tarihine kadar, pazartesi günleri hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Müzeler, pazartesi günleri, dini bayramların ilk günleri ile 1 Ocak günü kapalıdır.