ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.
yilbasi arka plan karlar2 Yeni Yılınız Kutlu Olsun!
yilbasi ondeki karlar2 Yeni Yılınız Kutlu Olsun!
yilbasi yagan kar2 Yeni Yılınız Kutlu Olsun!
yilbasi hediye kutulari9 Yeni Yılınız Kutlu Olsun!
yilbasi ondeki susler3 Yeni Yılınız Kutlu Olsun!

Yeni Yılınız
Kutlu Olsun!

Bir yıl daha bitti. Dünyamız Güneş’in çevresinde bir turunu daha tamamladı. Yani tam 365 gün geçti. Bu uzun süre içinde birçok yeni şey öğrendik. Yeni arkadaşlarımız oldu. Yeni kitaplar okuduk, yeni filmler izledik, yeni müzik parçaları dinledik ve daha birçok şey yaptık. Yapacağımız nice güzel şey de 2024’te bizleri bekliyor.
yeni yıl
Yeni yılın başlangıcı hemen her toplumda yaklaşık 4000 yıldır kutlanagelmiştir. İnsanlar Dünya’nın Güneş’in çevresindeki bir turuna karşılık gelen bir yıl için tarih boyunca giderek daha hassas takvimler geliştirdiler. Bu takvimlerde yeni yılın başlangıcı olarak ya önemli bir tarımsal olay ya da önemli bir gökbilim olayı kabul edilirdi. Örneğin Babilliler 21 Mart ılımını (ekinoks) izleyen ilk yeni Ay’ın olduğu günü (ürünlerin yeşermeye başladığı zamanı) yeni yılın başlangıcı kabul etmişlerdi. Ayrıca yeni yılı yalnızca bir gün değil, 11 gün süren bir bayramla kutlarlardı. Eski Mısır takviminde yeni yıl, Nil’in yıllık taşkınının başladığı ve aynı zamanda da gökyüzünde Akyıldız’ın (Sirius) göründüğü tarihte başlardı. Çin takvimine göre yeni yılın ilk günü kış gündönümünü (21 Aralık) izleyen ikinci yeni Ay’ın gökyüzünde göründüğü gündü. İnkalar ise 21 Haziran’daki (onlar için kış) gündönümünde kutlarlardı. Romalılar MÖ 153’ten itibaren yeni yılın ilk günü olarak 1 Ocak’ı kabul ettiler. Roma takvimi hatalıydı ve yıllar içinde kayıyordu. İmparator Julius Caesar gökbilimcilere ve matematikçilere daha doğru bir takvim hazırlattı. Jülyen Takvimi olarak bilinen bu takvim bugün kullandığımıza çok benziyordu. Bu takvime göre de yeni yılın ilk günü 1 Ocak’tı.
yilbasi deniz kutlama Yeni Yılınız Kutlu Olsun!
Günümüzde kullanılan takvim nedeniyle birkaç ülke dışında hemen hemen bütün dünyada yeni yılın ilk günü 1 Ocak kabul edilir. Yeni yıl demek yeni umutlar ve yeni hedefler demektir. Tıpkı bayram kutlamaları gibi yılbaşı kutlamaları da heyecan verici olur. Birçok ülkede yeni yıl kutlamaları 31 Aralık gecesi başlar ve ertesi günün ilk saatlerine kadar sürer. Kutlamalar çok çeşitli etkinliklerle yapılır. Ama genellikle renkli kâğıtlarla ve balonlarla yapılan süslemeler, güzel ve özel bir yemek yemek, arkadaş ya da akrabalarla bir arada olmak, hediyeler alıp vermek, yeni yıla yönelik güzel dilekler dilemek, fırlatılan havai fişeklerin izlenmesi ve bol bol fotoğraf çekilmesi hemen her kutlamada yer alan öğelerdir. Televizyon kanalları özel eğlence programları yayınlar. Büyük kentlerin meydanlarında yeni yılın gelişi kalabalıklar halinde kutlanır. Saat on ikiye gelirken saniyeler 10’dan geriye doğru sayılır: 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1… Ve herkes birbirinin yeni yılını kutlar, iyi bir yıl diler.

2024 hepimiz için güzel bir yıl olsun!
Mutlu yıllar!