ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Aralık Ayı Kitaplığım - 2021

Aralık Ayı Kitaplığım - 2021

Çöpler ve Geri Dönüşüm

Yazan: Sally Morgan
Resimleyen: Diego Vaisberg
32 sayfa

İnsanlar ne çok çöp üretiyor, farkında mısınız? Her yıl dünyada milyarlarca ton çöp üretiyoruz. Bu kitap okurunu güzelce bilgilendirip bu kötü gerçeğin farkına vardırarak başlıyor.

Sonra çöplerin yolculuğu, nereye gittikleri ve ne yapıldıkları anlatılıyor. Doğada geri dönüşüm, çürümeyen çöpler, atık sular, su tüketiminin çokluğu, kağıt üretimi ve tüketimi, cam atıklar, plastik atıklar ve metal atıklar ele alınıyor. Eskiyen şeylerin atılıp yenisinin alınmasının yerine onarılması ya da ihtiyaç sahiplerine verilmesinin önemi vurgulanıyor. Anlatılan her konunun sonunda da kağıt yapımı ya da evdeki su tüketiminin hesaplanması gibi evde yapılabilen bir deneye ya da gözleme yer veriliyor.

Güzel resimler ve şemalarla dolu bu küçük kitaptan ne kadar çok ve yararlı şey öğrendiğinize inanamayacaksınız.

Pippa Morgan’ın Günlüğü

Yazan: Annie Kelsey
Resimleyen: Kate Larsen
176 sayfa

Pippa’ya göre adı Pippa Jane Cumartesi Rachel Morgan’dır. Aslında ailesi ona yalnızca Pippa Jane adını vermiş. Ama Pippa insanların kendi adlarını seçememesinin gerçekten haksızlık olduğunu düşündüğünden iki isim (Cumartesi Rachel) daha eklemiş.

Anlaşıldığı üzere Pippa büyük bir hayal gücü olan sevimli, küçük bir kız. Bir günlük tutuyor; hem de çizimlerle süslediği, çok güzel ve biraz da komik bir günlük. İşte, bu kitap onun günlüğüdür -daha doğrusu günlüklerinden biridir.

Bu günlüğünde Pippa edindiği yeni hobisini anlatıyor: Hayalet avcılığı. İyi bir hayalet avcısı olduğunu kanıtlamak için de Cuma günü Wight Adası’na düzenlenecek okul gezisinin çok iyi bir fırsat olduğunu düşünüyor. Amacı orada birkaç hayalet yakalamak. Bunun için hemen hazırlıklara başlıyor ve yanında götüreceği “hayalet ekipmanı”nı ayarlamaya koyuluyor. Ama tabii ki olaylar hiç de Pippa’nın planladığı gibi gelişmiyor ve hayaletler onun düşündüğünden daha zorlu çıkıp başına işler açıyor.

Güzel çizimlerle dolu, bu sürükleyici ve komik kitabı elinizden düşüremeyecek, serinin öteki kitaplarını da hemen okumak isteyeceksiniz.

Dünyalı Jack

Yazan: Chris Wooding
Çeviren: Ülker Yıldırımcan
320 sayfa

Jack’in anne babası biraz tuhaftı. Onu her an eğitiyorlar, sürekli ona kimya, fizik, matematik, astronomi öğretiyorlardı. Arka bahçedeki dayanıklılık parkurunda çalıştırıyor, ona atış talimleri yaptırıyor ve hayatta kalma dersleri veriyorlardı. Sanki onu süper insan yapmaya çalışıyor ya da bir şeye hazırlıyorlardı; ama neye?

Jack her zaman içten içe, anne ve babasıyla ilgili sıra dışı bazı şeyler olduğunu hissetmişti: Sanki hiç uyumuyorlardı. Ayrıca her yıl yeni bir eve taşınıyorlardı. Bir de çatı katından gelen o bip bip sesleri vardı.

Bir gün Jack’in arkadaşı Thomas’la bu sesin ne olduğunu araştırmak üzere çatı katına çıkmasıyla birlikte her şey çok hızlı bir şekilde değişti ve olağanüstü olaylar olmaya başladı.

Sürprizlerle dolu, sürükleyici bu serüven kitabını bir solukta okuyacak, okurken hiç bitmesin isteyeceksiniz.