ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Aralık Ayı Kitaplığım - 2022

Aralık Ayı Kitaplığım - 2022

Hadi Keşfedelim

Uzay

Yazan: Claire Philip
Resimleyen: Jean Claude Lawrence
48 sayfa

Çok güzel resimlerle dolu bu uzay kitabı evren ve gökcisimleri hakkında gerçekten de hemen her şey anlatılıyor. Hem çok yalın ve basit bir biçimde.

Kitapta incelenen başlıca konular şunlar:
* Evren Nedir?
* Yıldızlar
* Takımyıldızlar
* Yaşam Kaynağımız Güneş
* Güneş Sistemi’ndeki Gezegenler
* Uydumuz Ay
* Cüce Gezegenler
* Kuyrukluyıldızlar ve Asteroitler
* Meteorlar
* Uzay Teleskopları
* Uluslararası Uzay İstasyonu
* Uzay Yolculuğu

Güzel tasarlanmış bu kitapla uzay ve evrene ilişkin en temel konular hem hızlı hem de keyifli bir şekilde öğrenilebiliyor. Kitabın sonunda da hoş bir sürpriz sizi bekliyor. Kitabı çok sevecek, bir çırpıda okuyacaksınız.

Uçan Halı Hırsızı

Yazan: Sally Gardner
Resimleyen: David Roberts
176 sayfa

George yedi yaşındadır. Uzun süredir bir erkek kardeş istemesine karşın, annesiyle babasının ona bir kız kardeş yapmış olmasına da sinir olmaktadır. Bir akşam cezalı olarak odasına giderken -çünkü her nasılsa kızkardeşinin saçına reçel bulaşmıştır- evdeki İran halısının kendi başına hareket ettiğini görür. Durumu annesine söyler ama bu, kızgın olan annesinin biraz daha sinirlenmesine yol açar. Bu sırada halı da yavaş yavaş balkon kapısına doğru ilerlemektedir.

George halıyı durdurmak için üzerine atlar. Aynı anda halı da açık balkon kapısından -üzerinde George olduğu halde- süzülüp göğe doğru yükselir. Annesi bütün bu olanları ağzı açık izlemiştir. George’un ardından el sallamaktan başka bir şey gelmez elinden. George da annesine el sallar. Ancak o şaşkınlığının yanı sıra, yaşadıklarından çok da memnundur. Acayip bir serüvene atıldığını hissetmektedir.

Küçük George’un başından geçen sıra dışı olayların anlatıldığı bu sevimli kitap hem çok sürükleyici hem de çok komik. Onu bir çırpıda okuyacak, hemen arkadaşlarınıza da önereceksiniz.

Sihirli Kutu Gizemi

Yazan: Sally Gardner
Resimleyen: David Roberts
224 sayfa

Kanatlar ŞTİ Peri Dedektiflik Bürosu’nda, Emily Vole ve arkadaşları Kedi Fidget ve Buster Ignatius Spicer –tabii ki bunlara ek olarak sihirli lamba ve Köpek Lokma da– yavaş yavaş endişelenmeye başlıyordu. Son çözdükleri davanın ardından şöyle uzun ve güzel bir tatile gitmeyi planlamışlardı. Birden kentte otomobilleri sihirle küçülten ve kibrit kutularına koyan bir adam beliriverdi. Güçlü sezgilerine kulak veren Buster bunun tek bir kişinin işi olmadığını düşünmeye başladı. Çünkü art arda yaşananlar peri fesatlığının bütün işaretlerini taşıyordu.

Sıra dışı dedektifler Emily, Buster ve Fidget’ın başlarına gelenler sizi hem şaşırtacak hem de güldürecek.

Çok güzel yazılmış bu serüven kitabını büyük bir merakla, hızla ve keyif alarak okuyacaksınız. Ama merak etmeyin dizinin diğer kitaplarını da alıp kahramanlarımızın yeni serüvenlerini okuyabilirsiniz.