ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Aralık Ayı Kitaplığım - 2023

Aralık Ayı Kitaplığım - 2023

Dünyayı Değiştiren Bilimciler
Sir Isaac Newton

Yazan: Alix Wood
Resimleyen: Jean Lawrence
32 sayfa

İngiliz Isaac Newton, tarihteki en büyük bilim insanlarından biridir. Newton, ağaçtan düşen bir elmayı gördükten sonra kütleçekimi teorisini ortaya atmış ve geliştirmişti. Onun bu çalışması, gezegenlerin ve Güneş’in hareketlerinin açıklanmasını sağladı. Newton’ın bulduğu “kalkülüs” adı verilen matematik dalı da günümüzde hem mühendislikte hem de bilim alanında kullanılan en etkili araçlardandır. Newton ayrıca ışıkla ilgili de çok önemli keşifler yaparak yeni bir tür teleskop icat etmiştir. Onun bulduğu hareket yasaları, fiziğin temelini oluşturur. O büyük bir bilim insanı olmanın yanı sıra, önemli bir devlet memuru ve akademisyendi. Zamanının önemli bir bölümünde de simyayla ilgilenirdi.

Bu sürükleyici kitapta, Sir Isaac Newton’ın bilimsel çalışmalarının yanı sıra yaşamı hakkında da ilginç bilgiler edineceksiniz. Okurken hem şaşıracak hem de hayranlık duyacaksınız.

Bir Bulut Ne Kadar Ağırdır?

Yazan: Helen Otway, William Potter
Resimleyen: Luke Séguin-Magee
128 sayfa

Bu kitapta arkadaşlarınızla paylaşmak isteyeceğiniz birbirinden ilginç bilgiler yer alıyor. Bilgiler dört ana başlıkta toplanmış:

  • Tuhaf Vücutlarımız
  • Düşün Dur
  • Geçmiş Zaman Olur ki
  • Şaşırtıcı Bilim
  • Biraz Daha Zihin Gıdası

Kitabın sayfaları arasında keyifle hatta sık sık gülerek dolaşırken; bedeninizdeki en sert yeri, yaşamınız boyunca ne kadar yemek yiyebileceğinizi, krampın ne olduğunu, Mısır piramitlerinin şekillerinin nedenini, tuvalet kağıdının ne zaman icat edildiğini, kurşun kalemlerin içinde ne olduğunu, ilk gazetenin ne zaman yayımlandığını, yağmur damlalarının gerçek şeklini ve daha birçok ilginç bilgiyi öğreneceksiniz.

Okurken sıra dışı bilgiler öğreneceğiniz bu kitabı elinizden bırakamayacaksınız.

Elif Jimnastik Yapıyor

Yazan: Liane Schneider
Resimleyen: Janina Görrissen
32 sayfa

Elif çok hareketli, yerinde duramayan bir çocuktu. Bir gün annesi, komşuları Ayten Hanım’ın önerisiyle onu bir jimnastik kulübüne kaydettirdi.  Elif, okulunun yanındaki büyük spor salonunda jimnastiğe başlayacağı için çok heyecanlıydı. Orada tırmanacak, dengede duracak ve hatta ipte sallanacaktı! Yeni arkadaşlar edinecek, onlarla topla, minderle, iplerle birçok oyun oynayabilecekti. En çok da trambolinde zıplayacağı için seviniyordu. İlk ders bittiğinde bir sonrakini sabırsızlıkla beklemeye başladı. Çünkü geriye doğru takla atmayı öğrenmek istiyordu.

Günümüzde herkes gibi çocukların da teknolojiye olan merakı ve düşkünlüğü daha az fiziksel etkinlik yapmalarına ve hareketsiz kalmalarına neden oluyor. Bu kitabı okurken hem bireysel hem de arkadaşlarınızla birlikte yapacağınız fiziksel etkinliklerin, ne kadar eğlenceli olduğunu göreceksiniz. Aynı zamanda bedeninizin güçlenmesine ve esneklik kazanabilmesine hem de özgüveninizin gelişmesine yol açacağını anlayacaksınız.