ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.
b o giris5 Bitki Örtüsü
b o giris4 Bitki Örtüsü
b o giris3 Bitki Örtüsü
b o giris2 Bitki Örtüsü
b o giris1 Bitki Örtüsü
b o giris0 Bitki Örtüsü

Bitki Örtüsü

Bir bölgede doğal koşullara bağlı olarak kendiliğinden yetişen çeşitli bitkilerin oluşturduğu örtüye “doğal bitki örtüsü” denir. Yeryüzünde ve ülkemizde çeşitli bitki örtüleri bulunur. Bitki örtüleriyle ilgili biraz daha ayrıntılı bilgilere göz atmaya ne dersiniz?

Dünyadaki Bitki Örtüleri

Bitki örtüsünü belirleyen etkenlerden belki de en önemlisi iklimdir -özellikle sıcaklık ve yağış düzeni-. Dünyada görülen başlıca bitki örtüleri şunlardır:

Orman

Bitki Örtüsünü Belirleyen Etkenler

Bir bölgedeki bitki örtüsü, birçok etkenin bir araya gelmesiyle belirlenen bir şeydir. Bu etkenlerin başlıcaları şunlardır:

Başlıca Bitki Örtülerimiz

Ülkemizde başlıca dört bitki örtüsü vardır: Orman, maki, bozkır bitki örtüsü, yüksek dağ çayırları.
b o ulkemiz orman Bitki Örtüsü

Orman

Ormanlarımızın önemli bir bölümü kıyı bölgelerimizde, dağların denize bakan yamaçlarında toplanmıştır. Buralardaki ormanlar gürdür. İç bölgelerdeki ormanlar daha seyrektir.

b o ulkemiz maki Bitki Örtüsü

Maki

Sert yapraklı, sıcağa ve kuraklığa dayanaklı, her mevsim yeşil, bodur ağaçlardan ve çalılardan oluşan bitki örtüsüdür. Akdeniz ikliminin hakim olduğu yörelerde görülür.

b o ulkemiz bozkir Bitki Örtüsü

Bozkır

İlkbahar yağmurlarıyla yeşerip yazın sararan sert otlar ve çalılardan oluşan bir bitki örtüsüdür. İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizde yaygındır.

b o ulkemiz cayir Bitki Örtüsü

Yüksek dağ çayırları

Dağlarda ağaç hattının üstünde, sıcaklığın düşük olduğu kesimlerde, dağ (Alpin) çayırları bulunur. Karadeniz bölgesinde, Toroslar'da, Doğu Anadolu’daki yaylalarda yaygındır.