ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.
bulutlar Çiçekler Olmasaydı Ne Olurdu?
gunes Çiçekler Olmasaydı Ne Olurdu?
zemin bulut Çiçekler Olmasaydı Ne Olurdu?
kelebekler Çiçekler Olmasaydı Ne Olurdu?
on cimen Çiçekler Olmasaydı Ne Olurdu?
cicekler Çiçekler Olmasaydı Ne Olurdu?

Çiçekler Olmasaydı

Acaba Ne Olurdu?

Bu soruya “Eğer bu soru bir biyoloji sınavında ve çoktan seçmeli olarak karşınıza çıksaydı, acaba seçenekler ne olurdu?” diye bir başka soruyla karşılık vererek başlayalım mı? Sizin aklınıza hangi seçenekler geliyor? Bizim aklımıza ilk şunlar geldi:

A- Dünya çok büyük bir güzellikten mahrum kalırdı.

B- Hediye olarak başka bir şeyler düşünmemiz gerekirdi.

C- Böcekler ve onlarla birlikte birçok canlı türü aşamalı olarak yok olurdu.

D- Yukarıdakilerin hepsi.

Şaka bir yana, yanıt d şıkkı; yani bu seçeneklerin hepsi doğru. Ama her şey bu kadarla sınırlı değil tabii ki. Çünkü çiçeklerin, daha doğrusu çiçekli bitkilerin, gezegenimizdeki yaşam için tahmin edemeyeceğiniz kadar büyük bir yeri ve önemi var. Bu nedenle sorun yalnızca böceklerin sonu değil… Ama biz önce böceklerle başlayalım.
ari cicek Çiçekler Olmasaydı Ne Olurdu?
cicekler bordur Çiçekler Olmasaydı Ne Olurdu?
Böcekler ile çiçekli bitkilerin birlikte evrimleştiğini duymuş muydunuz? Bu “muhteşem ikili” tüm yeryüzüne öyle başarılı bir şekilde yayılmış ki hem tür çeşitliliği bakımından hem de toplam birey sayısı açısından böcekler hayvanlar dünyasında, çiçekli bitkiler de bitkiler dünyasında başı çeker hale gelmiş. Şimdiye kadar tanımlanan bütün bitki türlerinin yaklaşık yüzde 90’ı çiçekli bitkilerdir. Hayvan türlerinin de yüzde 80’inden çoğunu böcekler oluşturur. Peki, bu iki grup birbiriyle nasıl yol arkadaşı olmuş? Şöyle:
sari cicek bocekler Çiçekler Olmasaydı Ne Olurdu?
Çiçekli bitkilerin tozlaşma yoluyla çoğalması, yani tohumlarının çevreye yayılması, bizim “çiçek” adını verdiğimiz üreme organları sayesinde olur. Eğer çiçekler bir anda yok olsaydı, çiçekli bitki popülasyonları da o hızla azalırdı. Bu da doğal yaşam döngüsünü ve biyoçeşitliliği anında etkilerdi. Hayatta kalan öteki bitki türlerine, çiçekli bitkilerden boşalan çok geniş yaşam alanları açılırdı. Bu da çevremizde gördüğümüz manzaralarda büyük bir değişime neden olurdu. Ağırlıklı olarak su yosunu, kara yosunu, eğrelti otu gibi çiçeksiz bitkilerle, çam türleri gibi açık tohumluların egemen olduğu bir manzara ortaya çıkardı.
ugur bocegi Çiçekler Olmasaydı Ne Olurdu?
Keşke her şey bitkilerle ve bu kadarla sınırlı kalsaydı… Ama çiçeklerin yok oluşu, neredeyse anında, başta böcekler olmak üzere daha başka birçok canlı türünün yaşamını da riske sokardı. Çünkü çiçeklerin polenlerini pek de farkında olmadan taşıyan arı, kelebek ve diğer böcekler, karınlarını da aslında çiçek özüyle doyurur. Yani çiçekler olmasaydı tüm bu böcekler aç kalırdı ve ardından da besin zincirlerinde büyük çaplı kırılmalar oluşurdu.
Bir başka deyişle çiçekli bitkilerin üreme organlarının -yani çiçeklerin- bir anda yok olması yalnızca bitki türlerini değil, zincirleme olarak önce böcekleri, sonra böceklerle beslenen hayvanları, sonra da bu hayvanlarla beslenenleri etkileyerek yeryüzünde çarpıcı bir dönüşüme yol açardı. Elbette işin ucu bize kadar dokunurdu. Başka canlılar besin kaynaklarını ve yaşam alanlarını kaybederken biz insanlar da yalnızca “doğanın güzel kokulu ve rengârenk süslerini” kaybetmiş olmazdık. Ne mi olurdu? Aç kalırdık! Çiçekli bitkilerin neler olduğuna, besinlerimiz arasında nasıl bir yer tuttuğuna bir bakın; ne demek istediğimizi anlayacaksınız!
yiyecek cicekler Çiçekler Olmasaydı Ne Olurdu?
En baştaki çoktan seçmeli sorumuza dönecek olursak… Evet, çiçeklerin yokluğu, estetik açıdan da büyük bir kayıp olurdu ve hediye düşünmek zor gelebilirdi kuşkusuz. Ama çiçeklerin binbir çeşit rengi, kokusu, deseni ve ilginç yapısı, insanlar için yalnızca bir güzellik unsuru değil, aynı zamanda büyük bir moral kaynağıdır da. Doğada yürüyüş yaparken çevredeki çiçeklerin kokularını -hele ki mevsimlerden baharsa- duyumsamak, gerçekte çok önemli ve etkili bir yenilenme biçimidir. Çiçekler de diğer bütün canlılar gibi ve onlarla birlikte yeryüzündeki yaşamın çok güzel ve vazgeçilmez bir öğesidir.
kiz cicek kokluyor Çiçekler Olmasaydı Ne Olurdu?
acaba ne olurdu kutu3 Çiçekler Olmasaydı Ne Olurdu?

Sizin de aklınıza takılan ilginç sorular varsa bize yazın, burada yanıtlayalım. Unutmayın, bazen çok basit görünen sorular büyük buluşlar ortaya çıkarabilir!