ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Dünya Origami Günü

Bugün tek bir kâğıt parçasıyla şaheserler yaratan kâğıt katlama meraklıları için özel bir gün: 11 Kasım yani Dünya Origami Günü.
Origami günümüzde dünyanın her yanında yapılan çok basit ama bir o kadar da etkileyici bir sanattır. Gençler genellikle eğlence amaçlı, büyükler de dinlendirici bir hobi olarak onunla uğraşır. Origami Japonca birleşik bir sözcüktür: Katlama anlamına gelen ori sözcüğüyle kâğıt anlamına gelen kami sözcüklerinin birleşiminden oluşur. Japonca adıyla dünyaya yayılmış olsa da origaminin kökeninin Çin olduğu tahmin ediliyor. Çin’den Japonya’ya geçmiş, burada bir sanata dönüşmüş sonra da Avrupa’ya, Amerika’ya ve bütün dünyaya yayılmış.
d o g origami Dünya Origami Günü

Geleneksel origamide tek parça, kare bir kâğıttan, makas ya da yapıştırıcı kullanmadan yalnızca katlayarak canlı ya da cansız çeşitli figürler yapılır. Ne var ki günümüzde çoğu origami sanatçısı yapıtlarında makas ve yapıştırıcı da kullanıyor. Hatta birkaç parçadan oluşan modüler figürler bile yapanlar var.

Bu basit, etkileyici ve aynı zamanda eğlenceli sanat dalıyla uğraşmak için gerekli şeylerin yalnızca kare bir kâğıt ve bir figürün yapılışını açıklayan şema olduğunu unutmayın. Her renkte ve kalınlıkta kâğıt kullanabilirsiniz. Herhangi bir alet kullanmadan yalnızca ellerinizle şaşırtıcı güzellikte yapıtlar ortaya çıkarabilirsiniz.

Dünya Origami Günü’nü kutlamak için dilerseniz kendi modellerinizi, dilerseniz de sizin için hazırladığımız şu modüler modeli yapabilirsiniz…

Origami Günü’nüz kutlu olsun!

Sonbahar Yaprağı Yapalım

origami yaprak dekupe 2 Dünya Origami Günü
kumbara origami icon 02 Dünya Origami Günü
Gerekenler
  • 6 adet 7cm x 7cm kâğıt
  • Yapıştırıcı