ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Dünyadan Evler

İnsanların yaşadığı evler hem tarih boyunca hem de dünyanın değişik yerlerinde hep farklı farklı olmuştur. Ne dersiniz, günümüzde insanların yaşadığı değişik ev tiplerine şöyle bir göz atalım mı?
Evler değişik malzemelerden yapılır. Bunların bir bölümü doğada bulunabilen (doğal) malzemelerdir. Taş, çamur, hasır, odun ev yapılırken kullanılan doğal malzemelerdir.

Taş Evler

Eski dönemlerde yapılan evlerin bir bölümü taştan olurdu. Taş evler soğuğa, ateşe ve suya dayanıklı olur ve içinde yüzlerce yıl yaşanabilirdi.

Kerpiç Evler

Eski dönemlerde özellikle kırsal bölgelerde yapılan evlerin büyük bölümü kerpiçten olurdu. Kerpiç evler gün boyu ısıyı soğurur ve evi serin tutar. Isı akşam salınır ve ev de sıcaklığını korur.

dunyadan evler kerpic Dünyadan Evler

Saman ve çamur karışımı olarak hazırlanıp tahta kalıplara dökülerek güneşte kurutulan, duvar örmekte kullanılan tuğlalara "kerpiç" denir.

Dünyanın en eski evlerinden bazıları Konya’daki Çatalhöyük’te günümüzden yaklaşık 9.500 yıl önce yapılmış.

Kaya Evler

Kapadokya’da olduğu gibi dünyanın bazı yerlerinde insanlar geçmişte evlerini yumuşak kayaları oyarak (kayaların içine) yapmış.

Ahşap (Odun) Evler

Maliyeti düşük, yapımı hızlı olan ahşap evler iyi ısındığı için özellikle iklimi soğuk bölgelerde tercih edilir. Odun; şekil vermesi kolay olduğundan tasarım açısından da esneklik sağlar.

dunyadan evler agac ev Dünyadan Evler

Yağmur ormanları gibi insanların vahşi hayvanlarla iç içe yaşadığı bazı bölgelerde evler, güvenlik nedeniyle ağaç tepelerine yapılır.

Hasır Evler

Hasır da dünyanın birçok bölgesinde ev yapım malzemesi olarak kullanılır. Hasır evlerin yapımı kolay ve ucuzdur. Doğa dostu bu evler aynı zamanda çok dayanıklıdır. Birçok bölgede hasır çatı kaplama malzemesi olarak kullanılır.

Buzdan Evler

Kutup Dairesi’nin içinde ev yapacak malzeme bulmak çok zordur. Toprak bile yılın çok büyük bölümünde donmuş haldedir. Ama buralarda yaşayan insanlar da ev yapma sorununu buz kalıplarını kullanarak çözmüştür. İglu denen buzdan evlerin içi, yakılan bir ateş sayesinde normal bir ev gibi sıcak olur.

Bazı evler de insan yapımı malzemelerden yapılır. Çimento, demir, tuğla, cam günümüzde en çok kullanılan ev yapım malzemeleridir.

Tuğla Evler

Yangına dayanıklı, bakımı kolay tuğla evler aynı zamanda doğa dostudur.

dunyadan evler beyaz badana Dünyadan Evler

Sıcak iklimli ülkelerde evler genellikle beyaza boyanır. Beyaz renk evleri koyu renklere göre daha serin tutar.

Evlerin çoğu sabittir. Yani yapıldıkları yerde onlarca yıl boyunca durur. Ama bazı evler hareket edebilir. Hatta bunun için özel yapılırlar.

Yüzen Evler

Yüzen evlerin bakımı ve temizliği her ne kadar kolay olmasa da meraklıları çoktur. Maliyeti düşük bu evlerin içi biraz dar olmakla birlikte rahattır. ABD’de, Hollanda’da, Kamboçya ve Filipinler’de yaygındır.

Yurtlar

Moğolistan’da kırsal kesimde yaşayan insanların bir bölümü hayvancılıkla uğraşır. Hayvan sürüleri için otlaklar arasında dolaşmaları gerekir. Evleri de bu yaşam tarzına ve de çetin koşullara uygun bir şekilde kolay kurulup kaldırılabilecek ve taşınabilecek şekildedir. Çok büyük bir çadırı andıran bu evlere Moğolca’da “ev” anlamına gelen “yurt” denir.

Karavanlar

Hareketli evlerin en yaygını karavanlardır. Kimileri sürekli gezmek, dolaşmak ister. Onların da evleri arabalarının arkasında olur (ya da ev şeklinde tasarlanmış arabalardır). Bunlar biraz küçük ama rahat ve sıcak olur. Maliyetleri düşüktür.