ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Ekim Ayı Kitaplığım - 2022

Ekim Ayı Kitaplığım - 2022

Katılar ve Sıvılar

Yazan: David Glover
Resimleyen: Diego Vaisberg
32 sayfa

Eğlendirerek öğreten bu ilgi çekici kitap, çevremizdeki nesnelerin farklı hallerde bulunduğunu açıklayarak başlıyor. Sonra ısının maddeyi nasıl etkilediği ve nesneleri nasıl değiştirdiği anlatılıyor. Ardından nesneleri karıştırarak oluşturulan yeni nesneler inceleniyor. Daha sonra insanların ilk kullandığı temel maddeler olan tahta, taş ve kil ele alınıyor; bunların nasıl kullanıldığı anlatılıyor. Buradan metal kullanımına ve metal aletlere geçiliyor. Son olarak da plastik ve kauçuk gibi yaygın kullanılan günümüz malzemeleri anlatılıyor.

Severek okuyacağınız ve okurken heyecan da duyacağınız bu kitaptan çok şey öğreneceksiniz. Kitapta bilimsel bir bakış açısı ve yaklaşım geliştirmenizi sağlayacak basit deneyler, gözlemler ve etkinlikler de var. Güzel resimler ve şemalarla dolu bu küçük kitabın ne kadar çok şey içerdiğine inanamayacaksınız.

Uzay Gemisi Sınıfta

Yazan: Martin Klein
Resimleyen: Silke Voigt
40 sayfa

Bu yıl birinci sınıfa başlayan Can derste gezegenleri ve uzayla ilgili başka konuları öğrenince çok mutlu oldu ve düşlere dalıverdi. Öğretmeni yanına gelip ne düşündüğünü sorunca da heyecanla anlatmaya başladı. Bunun üzerine önce öğretmeni sonra da arkadaşları bu konuyla ilgili düşlerini anlatmaya başladı.

Ertesi gün öğrenciler sınıfa ellerinde çeşitli malzemelerle geldi. Örneğin, Mert, renkli düğmeler getirdi. Bunlardan bazıları parlıyordu. Maya’nın babası metal malzemeler göndermişti. Malzemelerin içinde direksiyon bile vardı. Öğretmenleri de sınıfa boy boy kartonlar, kâğıtlar, alüminyum folyolar, rengarenk boyalar, fırçalar ve daha başka birçok malzeme getirmişti.

Hep birlikte bir uzay gemisi yapacaklardı. Bütün öğrenciler büyük bir heyecanla işe koyuldu. 1-A sınıfı çalışırken çok da eğleniyordu. Bir ara okul görevlisi bile onlara yardım etti ve bir de merdiven verdi. Uzay gemisinin yanı sıra tavandan sarkan gezegenler ve astronot giysileri de yaptılar.

Güzel resimlerle dolu bu sürükleyici kitabı severek okurken siz de heyecanlandığınızı hissedeceksiniz. Uzayla ilgili ne kadar çok şey olduğunu fark edeceksiniz. Kitabın sonundaki sürpriz bölümle uğraşırken de hem eğlenecek hem de çok şey öğreneceksiniz.

Üçlü Sazan Vakası

Yazan: Sally Gardner
Resimleyen: David Roberts
184 sayfa

Kanatlar ŞTİ Peri Dedektiflik Bürosu’nda, Emily Vole ve arkadaşları yavaş yavaş endişelenmeye başlıyordu. Büronun resmi açılışından bu yana tam beş ay geçmişti ve hâlâ bir davaları yoktu. Sonra aniden yerel toprak sahibi Sir Walter Cross’un gizemli ölüm haberi geldi. Sir Walter, Kral George döneminden kalma malikanesinde, ördek havuzunun yanında, botları suya, çoraplı ayakları göğe doğru bakar halde ölmüştü. Sadık köpeği Lokma da ortalıktan kaybolmuştu.

Bunun bütün kasabayı etkisi altına alan bir uğursuzluk olduğu kısa sürede anlaşıldı. Dedektifler işe perilerin karıştığından şüpheleniyorlardı.

Sıra dışı dedektifler Emily, Buster ve Fidget’ın başlarına gelenler sizi saracak. Kitabı büyük bir merakla ve hızla okuyacaksınız. Bitirdiğinizde de keşke hiç bitmeseydi diyeceksiniz. Ama merak etmeyin dizinin ilk kitabını alıp yeni bir serüvene başlayabilirsiniz.