ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.
norvec giris bulutlar Norveç
norvec giris en arkadaki tepe Norveç
norvec giris arkadaki tepeler Norveç
norvec giris ondeki tepeler Norveç
norvec giris sis Norveç
norvec giris agaclar Norveç
norvec giris geyik Norveç
norvec giris cocuk3 Norveç

Gece Yarısı Güneşi’nin Ülkesi

Norveç

Resmi adı “Norveç Krallığı” olan Norveç, Avrupa’da Kuzey Kutbu’na en yakın ülkelerden biridir. Muazzam doğal güzellikleri vardır. Dağları, uzun kumsalları, yeşil-beyaz ormanları ve derin fiyortları bulunur. Bir zamanlar Vikinglerin yaşadığı Norveç, günümüzde dünyanın en zengin ülkelerinden biridir. Norveç; fiyortları, deniz ürünleri, kış sporları ve kuzey ışıklarıyla ünlüdür.
norveç
1899’da kabul edilen bayrağın zemini kırmızıdır. Tam ortada, bayrağın kenarlarından karşı kenarlarına kadar uzanan ve üst üste binmiş beyaz ve mavi İskandinav haçları vardır. Kırmızı arka plan ile beyaz haç, ülkenin ülkenin tarihinde önemli yeri olan Danimarka’yı, mavi haç da yine ülkenin tarihinde önemli yeri olan İsveç’i simgeler.

KİMLİK KARTI

norveç

Norveç Nerededir?

Norveç; Avrupa’nın kuzeyinde, İskandinavya Yarımadası’nın da batısında yer alır. Büyük bir bölümü kutup dairesinin içindedir. Kuzey Denizi’ne, Norveç Denizi’ne ve Barents Denizi’ne kıyıları vardır. İsveç, Finlandiya ve Rusya’ya komşudur.Ortalama rakımı 460 metredir.
norveç
norvec harita mobil Norveç
En yüksek noktası Galdhopiggen Dağı’nın tepesidir: 2.469 metre
norvec harita resim mobil Norveç
  • 239 bin adası vardır.
  • Ormanlar ülkenin yüzde 28’ini kaplar.
  • 2.566 kilometre sınırı vardır.
  • 25.148 kilometre kıyısı vardır.
Norveç’te birbirinden güzel yüzlerce fiyort vardır. “Fiyort”, dünya dillerine Norveççeden geçen bir sözcüktür. Fiyort, buzulların oluşturduğu, dik yamaçlı ve derin, eski buzul koyaklarının aşağı bölümlerinin denizin altında kalmasıyla oluşan körfez demektir.
norveç
Sogne Fiyordu kıyıdan içeriye 200 kilometre kadar girer.
Norveç’in olağanüstü güzellikte bir coğrafyası vardır.
Norveç’te birçok etkileyici köprü bulunur. Ülkenin çeşitli bölgelerinde yer alan köprülerin çoğu, yalnızca çevresel zorlukları aşmak ve ulaşımı kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda özel tasarımlarıyla bölgenin doğal güzelliklerini de vurgular.
norvec tel kodu alan adi Norveç

Uluslararası telefon kodu +47′dir
İnternet uzantısı .no’dur.

norveç
Ortalama ömür 84 yıldır.
norveç
norveç
Görsel kaynağı: Wikipedia

Dünyanın En Önemli Odası

Dünyanın değişik ülkelerinde 1.700 dolayında tohum bankası bulunur. Bunların en büyüğü Svalbard’daki Küresel Tohum Ambarı’dır. 2008 yılında, dünyada çıkacak olası bir krizde (Örneğin, bitki türlerinin soyunun tükenmesi) bitki çeşitliliğini korumak amacıyla, bir dağın yamacından içeri 152 metre kazılarak inşa edilen bir ambardır. Dünyanın her yanından gelecek 4,5 milyon farklı tohumdan 500’er tane (toplamda 2,5 milyar tohum) saklama kapasitesi vardır. Ambarda şu anda 1 milyon 200 binden fazla tohum çeşidi, -18 derecede saklanmaktadır.

norvec aslan Norveç
Ülkenin ulusal renkleri mavi, beyaz ve kırmızıdır. Ulusal simge de aslandır.
Ülkede en sevilen spor futboldur. Ulusal spor kayaktır. Kayak, Norveç’te doğan bir spordur. Kış Olimpiyat oyunlarında en çok madalya alan ülke Norveç’tir.
Ünlü Norveçliler
norvec e munch Norveç
Edvard Munch
Dışavurumcu ressam.
Görsel kaynağı: Wikipedia
norvec e grieg Norveç
Edvard Grieg
Piyanist, besteci.
Görsel kaynağı: Wikipedia
norvec r amundsen Norveç
Roald Amundsen
Kutup kaşifi.
Görsel kaynağı: Wikipedia
norvec r dahl Norveç
Roald Dahl
Ünlü çocuk romanları yazarı.
Görsel kaynağı: Wikipedia
norvec m carlsen Norveç
Magnus Carlsen
Dünya satranç şampiyonu.
Görsel kaynağı: Wikipedia (Lennart Ootes)
norvec aurora Norveç

Norveç’in bir başka doğal güzelliği de zaman zaman görülen kuzey ışıklarıdır (Aurora Borealis). Kuzey ışıkları yıl boyu olur; ama Norveç’te (aslında bütün kuzey enlemlerde) karanlığın arttığı Eylül-Mart arasında daha güzel gözlenirler.

norvec balina gozlem Norveç
Kasım ile Ocak arasında turistik “balina izleme turları” düzenlenir. Tromsø, Andenes, Sørøya ve Lofoten Adaları balina izleme turlarının yaygın olarak düzenlendiği bölgelerdir.