ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Sakura Ağacı

Kiraz en sevilen meyvelerden biridir. Onu yalnızca çocuklar değil, yetişkinler de severek yer. Vişne ise kekremsi tadıyla kiraz kadar yenmez; ama onun da reçeli pek sevilir. Kiraz ile vişne birbirine yakın akraba ağaçlardır. Bu ikilinin ülkemizde pek bilinmeyen ve yetişmeyen üçüncü bir akrabası daha vardır: Sakura. Özellikle Japonya’da çok sevilen sakura ağacı bir tür meyvesiz kiraz ağacıdır. Kiraz çiçeği ağacı olarak da bilinir.
Sakura meyvesiz bir kiraz ağacıdır ancak görüntüsüyle büyüleyen özel çiçekleri vardır. Bilimsel adı Prunus serrulata olan sakura ağacı,yaklaşık 10 metreye kadar uzayabilir ve çiçekleri çok kısa sürede dalından düşer.
Sakura bütün dünyada sevilir; ancak Japonya’da halkın gözündeki yeri başkadır. Öyle ki sakura, Japonya’nın resmi olmayan simgesidir.
Soluk pembe çiçeklerinin güzelliği ve kısa ömürlü oluşuyla bilinir. Çiçekler, ağaçlarda genellikle bir ya da iki hafta kadar kalır.
sakura
Her yıl mart sonundan mayıs başına kadar Japonya’nın her yanında sakuralar çiçek açar. Sakura ağacının çiçekleri kışın sonunu, ilkbaharın başlangıcını müjdeler. O zaman da Hanami festivali düzenlenir. Hanamide kiraz çiçeği ağaçlarının altında toplanan Japonlar, bir şeyler yiyip içerek festivali kutlar.
Hanami yüzlerce yıl öncesine dayanan geleneksel bir festivaldir.
hiroshige1 Sakura Ağacı
Utagawa Hiroshige’nin 1848-49’da yaptığı Nakanochō’da Kiraz Çiçeği Zamanı adlı tablo.
Görsel kaynağı: Wikipedia
hiroshige2 Sakura Ağacı
Utagawa Hiroshige’nin 1834’te yaptığı Yasui’deki Tenjin Tapınağı’nda Kiraz Çiçeği İzleme adlı tablo.
Görsel kaynağı: Wikipedia