ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.
hollanda giris bulutlar Hollanda
hollanda giris yeldegirmenleri Hollanda
hollanda giris arka cimenlik Hollanda
hollanda giris ondeki alan Hollanda
hollanda giris laleler Hollanda
hollanda giris cocuklar Hollanda

Rengarenk Lalelerin Ülkesi

Hollanda

Resmi adı “Hollanda Krallığı” olan Hollanda’nın ilginç bir coğrafyası vardır. Ülke deniz düzeyine göre çok alçaktır. Düz bir ülke olarak kabul edilir. Yüzölçümünün yaklaşık dörtte biri ve nüfusunun da beşte biri deniz düzeyinin altındadır. Hollanda Avrupa’nın ilk gelişen, büyük deniz ve ticaret güçlerinden biridir. 17. yüzyıl boyunca, dünyanın dört bir yanında kolonileri olan önde gelen bir denizcilik ülkesiydi. Günümüzde eşsiz çiçek tarlalarıyla, tarihi yeldeğirmenleriyle, lezzetli peynirleriyle ve birbirinden güzel müzeleriyle bilinir.
hollanda bayragi Hollanda
Hollanda bayrağı üç yatay şeritten oluşur. Üstte kırmızı, ortada beyaz ve altta da mavi şerit bulunur. Bayraktaki renklerin temsil ettiği bazı değerler vardır. Kırmızı şerit cesaret, güç, yiğitlik ve dayanıklılığı; beyaz şerit barışı ve dürüstlüğü; mavi şerit de doğruluk, sadakat, azim ve adaleti simgeler.

KİMLİK KARTI

hollanda bayragi Hollanda

Hollanda Nerededir?

Hollanda bir Avrupa ülkesidir. Batı Avrupa’da, Kuzey Denizi’nin kıyısında, Belçika ile Almanya’nın arasında yer alır. Ortalama rakımı 30 metredir.
hollanda harita resimler Hollanda
hollanda harita mobil Hollanda
hollanda manzara mobil Hollanda
Görsel kaynağı: Wikipedia (Radioflux)
En yüksek noktası Manzara Dağı’nın zirvesidir: 862 metre. Manzara Dağı bir yanardağdır ve Hollanda’nın Karayipler’de bulunan Saba Adası’ndadır.
hollanda vaalsberg mobil Hollanda
Görsel kaynağı: Wikipedia (Xamos)
Hollanda‘nın kıtadaki en yüksek noktası 322 metre ile Vaalserberg tepesidir.
  • En alçak yeri -7 metredir.
  • 1.053 kilometre sınırı vardır.
  • Ülkenin yüzde 11’i ormandır.

Lale Festivalleri

Hollanda eşsiz çiçek tarlalarıyla, özellikle de lale tarlalarıyla ünlüdür. Her yıl nisan ayında, Hollanda’nın çeşitli yerlerinde lale festivalleri düzenlenir.

Nüfusu 1,2 milyon olan Amsterdam renkli kanalları, tarihi binaları ve müzeleriyle ünlüdür. Van Gogh Müzesi, Madam Tussaud Mumya Müzesi ve Rijksmuseum gibi önemli müzelerin yanı sıra Vondelpark gibi onlarca park ve bahçe de görülmeye değer.

Başkent Amsterdam
Nüfusu 1,2 milyon olan Amsterdam renkli kanalları, tarihi binaları ve müzeleriyle ünlüdür. Van Gogh Müzesi, Madam Tussaud Balmumu Müzesi ve Rijksmuseum gibi önemli müzelerin yanı sıra Vondelpark gibi onlarca park ve bahçe de görülmeye değer.

hollanda yeldegirmenleri Hollanda

Yeldeğirmenleri
Hollanda, tarihi yeldeğirmenleriyle ünlüdür. Bu değirmenler 1200’lü yıllardan itibaren öncelikle su pompalamak ve tahıl öğütmek, sonra da 19. yüzyılda endüstriyel işlemlerde kullanılmak üzere inşa edildi. Sayıları 19. yüzyılda 9.000’e ulaşan yeldeğirmenlerinden günümüzde 1.200 kadarı kaldı. Bunların bazıları hâlâ çalışır ve ziyaret edilebilir durumdadır.

hollanda tel kodu alan adi Hollanda

Uluslararası telefon kodu +34′tür
İnternet uzantısı .nl’dir.

hollanda omur Hollanda

Ortalama ömür 81 yıldır.

hollanda futbol Hollanda
Ülkede en sevilen spor futboldur.
hollanda bisiklet Hollanda

Bisiklet Kültürü
Bisiklet sürmek son 50 yılda Hollanda kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır. Kentlerde, köylerde ve kırsal alanlarda bisiklet yolları bulunur. Bisikletle dolaşmak, Hollanda’nın güzelliklerini keşfetmek için harika bir yol ve çocuklar için de eğlenceli bir etkinliktir.

hollanda v gogh Hollanda
Görsel kaynağı: vangoghmuseum.nl

Ayçiçeklerinin Ressamı
Hollandalı ünlü ressam Van Gogh, etkileyici eserleriyle tanınır ve dünyanın en ünlü ressamlarından biridir. En sevdiği renk sarıyı, yaptığı birçok ayçiçeği tablosunda kullandığı görülür.

hollanda rembrandt Hollanda
Görsel kaynağı: rijksmuseum.nl

Bir başka dünyaca ünlü Hollandalı ressam da Rembrandt’tır.

En Eski Planetaryum
Hollanda’da 13 UNESCO Dünya Mirası Sahası vardır. Franeker kentindeki Eise Eisinga Planetaryum’u da bunlardan biridir. Planetaryumda dünyanın en eski ve çalışır durumdaki Güneş Sistemi modeli bulunmaktadır.

hollanda aslani Hollanda

Hollanda Aslanı ülkenin ulusal simgesidir.