ÇOCUKLARIN BİLGİ BANKASI KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

KUMBARA DERGİSİ TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN ÇOCUKLARA ARMAĞANIDIR

Ara
Close this search box.

Karneni Göster
Kitabını Al​

Türkiye İş Bankası’nın 2007-2008 eğitim öğretim yılında başlattığı, ülkemizde bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük kitap kampanyalarından olan “Karneni Göster Kitabını Al” 17 yaşında!

Son 4 senedir dijital olarak sürdürülen kampanya, bu yıl da hem www.kumbaradergisi.com ve Kumbara Dergisi mobil uygulaması üzerinden hem de Türkiye İş Bankası şubelerinden sizlerle buluşuyor.

Bu yılki Karneni Göster Kitabını Al Kampanyamız ile “Çocuklar Soruyor Tarih Dede ve Bilge Öğretmen Anlatıyor” ve “Aklıma Bir Soru Geldi” kitaplarına hem dijital olarak hem de Türkiye İş Bankası şubelerinden ulaşabilirsiniz.

Hepinize keyifli okumalar ve iyi tatiller dileriz 🙂

İlgiyle okuyacağınız kampanya kitaplarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Çocuklar Soruyor Tarih Dede ve Bilge Öğretmen Anlatıyor

Yazanlar: Y. Doğan Çetinkaya - Bilge Seçkin Çetinkaya
Resimleyen: Kıymet Ergöçen

Türkiye İş Bankası Yayınları

ISBN: 978-625-429-795-3
Genel Yayın Numarası: 6097

Aklıma Bir Soru Geldi

Yazan: Muzaffer Özgüleş
Resimleyen: Nurten Deliorman

Türkiye İş Bankası Yayınları

ISBN: 978-625-429-797-7
Genel Yayın Numarası: 6098

Sizin de aklınıza takılan ilginç sorular varsa kumbaradergisi@isbank.com.tr adresine yazın, yanıtlayalım. Unutmayın, bazen çok basit görünen sorular büyük buluşlar ortaya çıkarabilir!

Sevgili Arkadaşlar,

Bu kitapta, arkadaşlarınızla birlikte bir geziye katılacaksınız. Bilge Öğretmen kendi öğrencileriyle birlikte sizleri de önce Büyük Millet Meclisi’nin kurulduğu yer olan Birinci Meclis binasına, oradan da Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi’ne götürecek. Hem Bilge Öğretmen hem de Tarih Dede, bu kitabın sayfalarında merak ettiğiniz pek çok soruyu cevaplayacak. Üstelik bu gezi boyunca yolumuzu aydınlatacak bir önderimiz var: Mustafa Kemal Atatürk. Çünkü sorularınıza alacağınız her cevapla Atatürk’ün ülkemizin iktisadi bağımsızlığı için attığı adımların ışığında yürüyeceksiniz.

Eğer bu satırları okuyorsanız büyük olasılıkla iktisadi bağımsızlığın ne anlama geldiğini merak ediyorsunuz. Bu harika! Çünkü iktisadi bağımsızlığın anlamını öğrenmek demek, daha güçlü bir gelecek demek. Kitabı okuyup bitirdiğinizde, yani Bilge Öğretmen ve Tarih Dede’yle gezinizi tamamladığınızda o güçlü geleceğin anahtarlarını da cebinize koymuş olacaksınız.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, iktisadi bağımsızlığı ulusal kalkınmanın temel taşlarından biri olarak görmüştür. Peki, Türkiye Cumhuriyeti için ekonomik bağımsızlık ne ifade eder ve neden önemlidir?

Atatürk, Türkiye’nin siyasi bağımsızlığının yanı sıra iktisadi olarak da bağımsız olması gerektiğine inanıyordu. Bir ülkenin siyasi bağımsızlığı, iktisadi bağımsızlık olmadan tam olarak sağlanamazdı. İşte bu düşünceyle atılan en büyük adımlardan birini, yani Türkiye İş Bankası’nın kuruluş hikâyesini bu kitapta okuyacaksınız.
Türkiye’nin ekonomik olarak güçlü olması, ulusal egemenliğin korunması ve bağımsızlığın sürdürülmesi açısından kritik öneme sahip. Aynı zamanda ülkemizin kalkınması ve refahının artırılması için temel bir gereklilik. Yerli üretimin teşvik edilmesi ve ekonomik kaynakların etkin bir şekilde kullanılması, kendi ayaklarımız üzerinde durmamızı sağlar. Ülkemizin kendi teknolojisini üretmesi ve yenilikçi bir ekonomiye sahip olması çok önemlidir. Bu durum uluslararası rekabet gücümüzü artırır ve sürdürülebilir bir kalkınma için önemli bir zemin oluşturur.
Atatürk, bütün bu düşünceleri daha Kurtuluş Savaşı sırasında oluşturmuştu. Türkiye’nin ekonomik bağımsızlığını sadece siyasi ve askerî güçle değil, aynı zamanda sosyal adalet ve eşitlik ilkeleriyle de ilişkilendiriyordu. Çünkü o, ekonomik bağımsızlıkla, gelir adaletinin sağlanacağını ve toplumsal eşitsizliklerin azaltılacağını da biliyordu. Benzersiz bir bağımsızlık mücadelesi veren halkının, eşitlik ve adalet içinde yaşaması gerektiğine inanıyordu.

Sizler için Bilge Seçkin Çetinkaya ve Y. Doğan Çetinkaya tarafından kaleme alınan bu kitapta, Atatürk’ün ve onunla birlikte yürüyen Celal Bayar gibi çok değerli isimlerin Türkiye Cumhuriyeti’nin iktisadi bağımsızlığı için neler yaptığını öğreneceksiniz. Bilge Öğretmen ve Tarih Dede, bankaların başka ne işler yaptığını da tek tek anlatacaklar. “Sermaye nedir”, “Kredi neden verilir”, “Sigortacılık ne demek”, “Sürdürülebilir ekonomi için ne yapılmalıdır”, “Tasarruf ne demektir” gibi pek çok sorunun cevabını bu harika müze gezisinde bulacaksınız.

Sevgili arkadaşlar, Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi’ne ne zaman gitsem duvarlardaki resimlere, belgelere, o yıllardan kalma eşyalara ve Türkiye İş Bankası’nın hepimize tasarruf kavramını aşıladığı kumbaralara bakarken Atatürk’e ve milletimizin bağımsızlık mücadelesine bir kere daha hayran oluyorum. Eminim sizler de bu kitabı okuyup daha çok bilgi sahibi olduktan sonra benim gibi düşüneceksiniz. Çünkü öğrenmek, iktisadi bağımsızlık yolunda daha güçlü yürümenizi sağlayacak.

Unutmayın; gelecek sizin ellerinizde.

Artık sayfaları çevirmeye başlayabilirsiniz. Hepinize güzel bir müze gezisi diliyorum.

Yekta Kopan

Sevgili Çocuklar,
Evren ne zaman oluştu? Yıldızların içinde ne var? Beynimiz nasıl çalışır? Ait olduğumuz evreni anlayabilmek için bu tür sorulara yanıt bulmamız gerek ve bu da bilimle mümkün. Bu önemli yolda yanımıza almamız gereken belki de en önemli yetilerden biri de çocukluğumuzdan kalma soru sorma hevesi…

Yeni sorular sorabilmek, hem düşünce yapımızın gelişmesinde hem de bilinmeyene farklı açılardan yaklaşabilmemizde çok önemli rol oynar. İşte bu yüzden bilim insanı olmak daha çocukluktan başlar. Merakımız birçok soru üretmemizi; ilgimiz onca soru arasından bize yol gösterecek olanları seçmemizi; bilgimiz de o sorularımıza yanıt aramamızı sağlar. Bütün bu sürecin dinamosu ise o baştaki çocuk ruhlu meraktır.

Bence “Aklıma Bir Soru Geldi”, tam da bu konuya değer vermesi ve ilk okuduğumuzda basit gözüken soruların bizi ne kadar önemli konulara götürebildiğini göstermesi açısından çok değerli… Kitabın, sormaktan ve sorgulamaktan çekinmeyen, yanıt bulmak kadar soru sormayı da öğrenmeyi seçen geleceğin bilim insanlarına yol göstermesini umarım.

Mete Atatüre